História školy

Naša škola bola otvorená 1. septembra 1965. Má výhodnú polohu, sídli v blízkosti historického centra mesta. Bola postavená ako tzv. pražský typ školy - na veľkej rozlohe niekoľko samostatných pavilónov, v ktorých sú triedy, odborné učebne, školská jedáleň a telocvičňa.
Od roku 1995 je škola zapojená do projektu Školy podporujúcej zdravie.
28. marca 1996 bol MŠ SR škole zapožičaný čestný názov:Základná škola Bartolomeja Krpelca.
Bartolomej Krpelec sa narodil 21.11.1879 a zomrel v roku 1957. Väčšiu časť svojho života pracoval a tvoril v Bardejove. Pôsobil ako školský inšpektor a od roku 1919 do roku 1939 viedol kroniku Školského inšpektorátu v Bardejove. Tento dokument darovala škole jeho dcéra a je uložený v archíve školy. Okrem toho Bartolomej Krpelec sa prezentoval aj ako spisovateľ. Napísal dielo: Bardejov a jeho okolie dávno a dnes.
Pri tejto príležitosti škola začala používať aj svoju vlastnú hymnu a školskú vlajku.
Od 1. apríla 2002 škola nadobudla právnu subjektivitu.
Od 1. júla 2002 delimitáciou školy prešla zriaďovateľská pôsobnosť na Mesto Bardejov.
V školskom roku 2005/2006 škola oslávila 40. výročie svojho vzniku. Zorganizovali sme slávnostnú akadémiu, na ktorej sa zúčastnili aj poprední predstavitelia mesta. Pri tejto príležitosti primátor mesta Boris Hanuščak a riaditeľ školy Ján Dráč slávnostne odhalili logo školy, ako jeden z ďalších jej symbolov. Autorkou loga je Dominika Puzderová, bývalá žiačka IX.E triedy našej školy.
V roku 2007, za zásluhy o rozvoj školstva v Bardejove a za dlhodobé dosahovanie výborných výchovno-vzdelávacích výsledkov, bola primátorom mesta MUDr. Borisom Hanuščakom, škole slávnostne udelená CENA PRIMÁTORA MESTA BARDEJOV.

Školský rok 2015/2016 sa niesol v duchu osláv 50.  výročia založenia školy – 4. ZŠ na sídlisku Za rajom v Bardejove. Počas celého školského roka prebiehali čiastkové aktivity, ktoré vyvrcholili 20.mája 2016 slávnostnou akadémiou v Športovej hale Mier v Bardejove. Na oslave sa okrem žiakov, rodičov, zamestnancov školy, delegácii z mesta pod vedením primátora mesta a vedúceho odboru školstva zúčastnili aj rodičia a priatelia školy. Primátor Mesta Bardejov a spolu s vedúcim odboru školstva odovzdali do rúk riaditeľa školy Pamätnú listinu Mesta Bardejov ZŠ B. Krpelca pri príležitosti 50. výročia jej založenia za šírenie dobrého mena mestu, za dlhodobo dosahované kvalitné výsledky v oblasti vzdelávania, v oblasti mimoškolskej činnosti, s osobitným zreteľom na rozvoj futbalovej, športovej prípravy. Tiež sa akadémie zúčastnil aj  p. Peter Krajňák, štátny tajomník MŠ SR, ktorý udelil škole Pamätný list pri príležitosti 50. výročia založenia školy.