Už niekoľko rokov sa Základná škola Bartolomeja Krpelca v Bardejove prezentuje skvelými výsledkami v rôznych oblastiach vzdelávania, športu či umenia. Pred pár rokmi sa k týmto výsledkom pridali aj vynikajúce výsledky v tak náročnej súťaži akou je nepochybne Olympiáda z biológie. Nebolo tomu inak ani v tomto školskom roku, kedy sa spomínanej súťaže, konkrétne projektovej časti kategórie C zúčastnila Katarína Hudačková, žiačka 9. C triedy.
Katka súťažila s vlastným projektom pod názvom „Pozorovanie volaviek popolavých (Ardea cinerea) v hniezdnom a mimohniezdnom období a migrácia ich príbuzných druhov v okolí obce Komárov“.
Cieľom projektu bolo popísať lokalitu výskytu volavky popolavej (Ardea cinerea) v okolí obce Komárov, zistiť a pozorovať volavky v hniezdnom období v rokoch 2010 a 2011; porovnať denzitu volaviek popolavých v mesiacov júl - august 2010 a 2011. Pozorovať správanie volaviek na hniezdisku, v páre a v skupine, obsadenosť a prípravu hniezd, presný dátum liahnutia prvých mláďat; zistiť počet zimujúcich volaviek popolavých v mesiacov október 2011 až január 2012 a výskyt iných druhov volaviek v tejto lokalite; zhodnotiť stav pozorovanej lokality a navrhnúť opatrenia na jej zlepšenie, udržanie, prípadne zvýšenie počtu hniezdiacich a zimujúcich volaviek popolavých na rieke Topľa v okolí obce Komárov.
Pri práci žiačka postupovala podľa vopred stanovenej metodiky práce pod odborným vedením vyučujúcej biológie Mgr. Aleny Malegovej, ale predovšetkým pracovala s vlastnými výsledkami a údajmi, ktoré získala trpezlivým a náročným pozorovaním volaviek v ich životnom prostredí, na stanovenej lokalite počas troch rokov. Svoje zistenia porovnávala s odbornou literatúrou, s údajmi z predošlých rokov a vplyvy životného prostredia na život volaviek konzultovala s odborníkmi z Krajského úradu životného prostredia v Prešove.
Prínosom tejto práce bolo zistenie, že volavke popolavej a jej vzácnejším príbuzným druhom volavke bielej a volavke striebristej sa v lokalite Komárov neďaleko nášho mesta Bardejov doposiaľ darí. Pravidelne sa vracajú do svojho obľúbeného hniezdiska a časť populácie tu dokonca aj zimuje. Avšak zhoršujúce sa vplyvy človeka v neďalekej blízkosti hniezdiska, najmä motokrosová trať a divoké skládky odpadov v blízkosti rieky Topľa, ktorá je hlavným zdrojom ich potravy, môžu výskyt a množstvo volaviek v tejto lokalite výrazne ohroziť. Prostredníctvom tejto práce sme chceli upozorniť a vyzdvihnúť krásu, jedinečnosť a potrebu zachovania tohto biologického druhu v jeho prirodzenom prostredí aj pre budúce generácie.
S týmto projektom sa žiačka predstavila najprv odbornej komisii na obvodnom kole Biologickej olympiády v kategórii C, kde sa umiestnila na 1. mieste a postúpila na krajské kolo, ktoré sa uskutočnilo 16. 3. 2012 v Prešove. Tu úspešne obhájila svoj zaujímavý projekt, umiestnila sa na 1. mieste a reprezentovala našu školu a Prešovský kraj na celoslovenskom kole, ktoré sa uskutočnilo 30. 3. - 1. 4. 2012 v Banskej Bystrici. Aj tu jej projekt zaujal odbornú komisiu a z celkového počtu 16 súťažiacich z ôsmich krajov Slovenska sa umiestnila na peknom 3. mieste.
Okrem diplomu a vzácnej bronzovej medaily si domov odniesla zaujímavé zážitky, ale najmä cenné skúsenosti a vedomosti, ktoré využije pri ďalšom štúdiu, skúmaní a pozorovaní našej krásnej prírody v okolí Bardejova.
Vždy je príjemné poznanie, že ak aj naďalej budú v našej pretechnizovanej dobe vyrastať deti ako je Katka Hudačková, nemusíme sa báť o našu planétu, nemusíme sa báť toho, čo príde po nás. V tejto súvislosti mi napadá posolstvo indiánskeho náčelníka, ktoré ešte v roku 1885 adresoval americkému prezidentovi: "Čo sa stane zvieratám, stane sa čoskoro aj človeku. Všetko je vzájomne prepojené. Čo postihne Zem, to postihne aj synov Zeme. Musíte učiť svoje deti, že pôda pod ich nohami je popol našich predkov." Tak sa preto aspoň niekedy skúsme na chvíľu zastaviť a zamyslieť. <<foto>>