Vznik športových tried

Bardejovský futbal má vo februári narodeniny. Nie síce okrúhle, ale aj tak si pri tejto príležitosti hodno spomenúť aj na ľudí, ktorí s futbalom spojili celý svoj život. Jedným z nich je aj Jozef Matej. V tomto roku to bude presne 32 rokov bez prerušenia, čo Jozef Matej sedí  na lavičkách Partizána.

Narodil sa neďaleko Bardejova v Kľušove a už od malička, najmä vďaka svojmu staršiemu bratovi, inklinoval k futbalu a ako hráč pôsobil v 5. lige.

V atletike to však dotiahoľ ďalej. Dokonca v roku 1970 bol ako atlét vyhlásený za najlepšieho športovca okresu Bardejov.

Stále ho to však ťahalo k futbalu, a tak po skončení hráčskej a pretekárskej kariéry zasadol na striedačku dorasteneckého družstva v Marhani. Trénoval tu dva roky a potom prišla ponuka, ktorá sa nedala odmietnuť.

“V roku 1993 mi vtedajší metodik mládeže Partizána Ján Marcinov ponúkol, aby som v Bardejove trénoval žiakov. Postupne som si dopĺňal trénerské vzdelanie od najnižšej, štvrtej, po druhú triedu. V roku 2009 som v Českej republike získal licenciu EURO A,“ opísal Jozef Matej.

Uznanie od legendy

Jeho trénerske úspechy sú nespočetné. Niekoľko titulov majstra Slovenska ,či už v hale alebo na trávniku, Kalokagatia, výhra v Slovenskom kole NIike Cupu a postup na ME, kde Bardejovčania skončili na dvanástom mieste.

“Moja trénerská cesta bola vlastne sínusoida, tak ako život. Mojimi rukami prešiel rad hráčov, mládežníckych reprezentantov aj tých, ktorí v dospelosti hrali najvyššiu súťaž. Najobľúbenejším zverencom bol a zostal Marián Kurty. Marián bol výborný futbalista a bol a je skvelý človek. Držal som mu palce aj v čase, keď mu zdravie nedovolilo naplno využiť svoj veľký talent.“

Zažil aj rad ocenení, napríklad v roku 2005 ocenenie ministra školstva za dlhodobú úspešnú prácu s mládežou, neskôr prijatie u predsedu samosprávneho kraja.

Najviac si však cení uznanie od svojho bývalého atletického trénera, športovej legendy  Vladimíra  Savčinského.

„Najväčšia odmena pre mňa bola, keď ma stretol môj bývalý tréner pán Savčinský a povedal: Jožko, dobre to robíte. Od takéhoto človeka je to obrovské uznanie.“

Srdcovka: Športové triedy

Jozef Matej bol desať rokov trénerom výberov mládeže Východoslovenského futbalového zväzu.  Jeho srdcovkou sú však športové triedy so zameraním na futbal na Základnej škole Bartolomeja Krpelca v  Bardejove.

Stál pri ich vzniku a 15 rokov tu pôsobil ako vedúci tréner.

„Nedá sa zabudnúť na výbornú spoluprácu s vtedajším riaditeľom a zástupcom riaditeľa školy Milanom Janigom a  Ivanom Banduričom ako aj s rodičmi futbalistov – Javorským, Putnockým, Lamancom, Kendrom, a mnohými ďalšími. V určitom odobí to v Bardejove s futbalom nevyzeralo najlepšie, prišli aj finančné problémy a títo ľudia robili aj nemožné, len aby pomohli.“

Základ Partizána, od žiakov až po starší dorast, tvorili v tom čase práve žiaci športovej triedy. Mnohí z nich to s futbalom, ale aj v iných oblastiach, dotiahli poriadne ďaleko.

Nová výzva – ženský futbal

V roku 2003 zdravie upozornilo, že je nutné spomaliť. Jozef Matej prekonal mozgovú príhodu. Našťastie sa rýchlo úplne zotavil a opäť sa vrátil medzi svojich obľúbených mladých futbalistov. Pri žiakoch vydržala až do roku 2012.

„V roku 2012, presne  v deň, keď oslavuje bardejovský futbal narodeniny, sme s Františkom Kuľkom a ďalšími nadšencami založili dievčenské družstvo.“

Od tohoto dňa sa začala písať história ženského futbalu v Bardejove.

„Posledné tri roky pracujem ako tréner družstva žien a junioriek. Zatiaľ to vyzerá dobre. Po dvoch rokoch sme postúpili do najvyššej súťaže. Som rád, že v závere mojej trénerskej kariéry sa opakuje úspešné obdobie z rokov 1996 - 2003. Pri dievčatách som spokojný. Do roboty sa nám nikto nemieša a všetci sme naladení na spoločnej vlne.“

Ako hlavný tréner to má Jozef Matej jednoduchšie o to, že celý realizačný tím tvoria bývalí hráči, ktorých trénoval. A tak má posledné slovo.

Jozef Matej má za sebou dlhé a úspešné pôsobenie pri výchove mladých futbalových nádejí.

„Mládež môže trénovať len srdciar. Jeho práca je nedocenená finančne a často namiesto ocenenia príde „držková“.“

Napriek tomu pri mládežníckych družstvách vydržal celých 32 rokov. Jozef Matej nebol nikdy mediálna hviezda. Vždy radšej ako o sebe rozprával o svojich zverencoch. Zaňho hovorila jeho práca.

Čítajte viac: http://bardejov.korzar.sme.sk/c/7662282/jozef-matej-mladez-trenuju-len-srdciari.html#ixzz3TDZdmtGW