• Školský podporný tím - ŠPT

        • Školský podporný tím (ŠPT) presnejšie popisuje § 84a) zákona 138/2019 o PZ a OZ.

        •  

          Školský podporný tímŠkolský podporný tím je dôležitým spolunositeľom  inkluzívnych zmien v školskom prostredí, pričom škola získava:                     

          • tím odborníkov priamo na škole,
          •  rozvoj inkluzívneho vzdelávania,
          • metodickú podporu učiteľom v rôznych situáciách v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu,
          • posilnenie kompetencií učiteľov riešiť výzvy pri uplatňovaní princípov inkluzívneho vzdelávania,
          • podporu v situáciách nefunkčnej komunikácie so zákonnými zástupcami žiaka,
          • komplexný pohľad na jednotlivé ťažkosti žiakov a rizikové situácie,
          • podporu pri vytváraní pozitívnej klímy školy,
          • koordináciu odborných postupov a úzku spoluprácu so zariadeniami poradenstva a prevencie.

           

          V školskom roku 2023/24 začína na škole pôsobiť ŠPT v zložení:  

          -školský špeciálny pedagóg, školský psychológ, sociálny pracovník, výchovný a kariérový poradca.

          Títo členovia  vytvárajú multidisciplinárny tím zameraný na koordinovanie rozvoja inkluzívneho vzdelávania.

          Koordinátorom ŠPT je PaedDr. Slávka Glittová

          Okrem hlavných členov ŠPT bude tím doplnený (podľa potreby) o učiteľov, pedagogických asistentov, zamestnancov poradenstva a prevencie a ďalších inštitúcií.

           

          Fungujúci ŠPT je veľkým prínosom pre rozvoj inkluzívnej kultúry v školskom prostredí vďaka tímovej spolupráci a rozmanitosti odborných postupov, ktoré prináša. Predstavuje model inkluzívne pracujúceho tímu spolupracujúcich odborníkov s cieľom zabezpečiť inkluzívne vzdelávanie.

           

          Školský podporný tím - Stredná odborná škola masmediálnych a informačných  štúdií

          ŠPT vďaka inkluzívnemu prístupu poskytuje: 

          • podporu žiakom, pedagogickým zamestnancom (ktorí nie sú členmi ŠPT), zákonným zástupcom,
          • šíri osvetu o princípoch inkluzívneho vzdelávania a tým oslabuje predsudky, ktoré by mohli viesť k diskriminácii,
          • participáciu na možnej úprave kurikula podľa individuálnych potrieb každého žiaka (prispôsobovanie metód, foriem, obsahu vzdelávania, hodnotenia a klasifikácie žiaka),
          • súčinnosť pri nastavovaní potrebných úprav a aj pri vytváraní vhodných didaktických materiálov, pomôcok, príp. iných možností pre konkrétne žiakov,
          • možnosť (v spolupráci s pedagógom vyučujúcim v danej triede), systémovo upravovať metódy a formy práce v triede, ktoré budú viac podporovať rozvoj potenciálu žiakov, ako je napríklad skupinová práca, diferencované vyučovanie a pod.,
          • podporu otvorenej komunikácie a spolupráce medzi jednotlivými aktérmi školskej komunity (vo výchovno-vzdelávacom procese i v neformálnom kontakte).

           

          Informovaný súhlas áno či nie?

          Nie je na to právny základ mať informovaný súhlas napr. na prácu s triedou, alebo individuálnu prácu so žiakom v škole. Členovia ŠPT pri takejto práci nezískavajú, nespracuvávajú  údaje iné ako tie, ktoré im zákon umožňuje získavať a spracúvať (ak by áno, tak by informovaný súhlas samozrejme potrebovali, napr. ak by fotili alebo natáčali prácu žiakov, ak by žiakov orientačne diagnostikovali  a i).                                                                         

          Členovia školského podporného tímu nepotrebujú od rodičov súhlas, ak vykonávajú prevenciu (preventívne programy, besedy, diskusie, sociometrie...) alebo krízovú intervenciu (sem by patrilo  riešenie akútneho šikanovania, resp. iných aktuálnych, závažných problémov a pod.).

          Školský zákon v  § 11 ods. 6 určuje školám a školským zariadeniam, že majú právo získavať a spracúvať o žiakoch, deťoch a ich zákonných zástupcoch údaje v uvedenom rozsahu. 

          (6a) Školy alebo školské zariadenia získavajú a spracúvajú na účely výchovy a vzdelávania, aktivít osobné údaje: o žiakoch,  výchovy a vzdelávania v rozsahu-meno, priezvisko ,dátum a miesto narodenia, rodné číslo, adresa trvalého pobytu, štátna príslušnosť, národnosť, materinský jazyk, fyzické zdravie a duševné zdravie, mentálna úroveň vrátane výsledkov pedagogicko-psychologickej a špeciálno-pedagogickej diagnostiky, rozhodnutia týkajúce sa výchovy a starostlivosti, výsledky monitorovania a hodnotenia kvality výchovy a vzdelávania, výsledky zo súťaží a olympiád, podobizne a obrazové snímky.

          (7) Osoby, ktoré pri plnení svojich pracovných povinností prichádzajú do styku s osobnými údajmi podľa odseku 6, majú povinnosť mlčanlivosti, a to aj po skončení pracovnoprávneho vzťahu.