• ADHD

        • ADHD

        • Štyri písmená, za ktorými sa ukrýva vážna porucha správania, prejavujúca sa od útleho veku dieťaťa. ADHD je anglická skratka (Attention Deficit Hyperactive Disorder), ktorou označujeme klinický syndróm, pre ktorý je charakteristická narušená koncentrácia a pozornosť, porucha kontroly impulzov, kolísavé nálady, ako i ťažkosti ako extrémny nepokoj či hyperaktivita.

          Zničenosť, bezmocnosť, preťaženie a strach z budúcnosti nie sú pre rodiny s „ADHD – deťmi“ žiadnymi neznámymi pojmami. Väčšinou je táto porucha pre rodinu veľkým bremenom, lebo zvláštne správanie dieťaťa býva často z nevedomosti považované za chyby výchovy.

          K ťažkým úlohám výchovy dieťaťa s ADHD sa pridružuje ešte i odmietavý postoj vonkajšieho sveta, ktorý môže viesť k psychickému tlaku na všetkých členov rodiny. Na ADHD by sme však nemali pozerať len ako na deficit alebo poruchu.

          Tieto veľmi senzibilné deti, mládež a dospelí majú aj svoje silné stránky, môžu sa od nich veľa učiť aj ostatní ľudia. Väčšinou bývajú veľmi kreatívni a plní fantázie, vycítia náladu a jej zmeny a oplývajú nesmiernou ochotou pomôcť. Majú obrovský zmysel pre spravodlivosť. Vedia sa pripútať k nejakej téme, vhĺbiť sa do nej a získať obdivuhodné výsledky a poznatky.

           

          Ako zistím, či má moje dieťa ADHD?
          Nájsť rýchlu odpoveď na túto otázku je ťažké, lebo ADHD má mnoho podôb a vyskytuje sa napríklad spolu s hyperaktivitou (ADHD) alebo bez nej (ADD). Aby sme mohli spoľahlivo stanoviť diagnózu, je nevyhnutné veľmi pozorné sledovanie dieťaťa a jeho vývinu. Keďže u hyperkinetického syndrómu sa jedná o pomerne ťažko diagnostikovateľnú poruchu, odporúča sa vyhľadať odborníka vtedy, ak máte pocit, že nižšie popísané symptómy sa vyskytujú aj u vášho dieťaťa. Odborníkmi máme na mysli detského psychológa alebo psychiatra. Aj tu je vhodné vypočuť si názor najmenej dvoch nezávislých expertov.

           

          Príznaky ADHD :

          Poruchy sústredenia

          neschopnosť sústrediť sa na podrobnosti;

          ťažkosti so zachovaním pozornosti pri plnení úloh alebo hre;

          pri rozhovore sa zdá, akoby dieťa nepočúvalo;

          nepostupuje podľa pokynov;

          má ťažkosti s rozvrhnutím úloh a činností;

          vyhýba sa úlohám, ktoré vyžadujú neprerušovanú  duševnú prácu;

          často stráca veci, ktoré potrebuje;

          ľahko sa pri práci rozptýli;

          v každodennej činnosti je zábudlivé.


          Hyperaktivita

          často sa s niečím pohráva, vrtí sa na stoličke;

          zdvihne sa zo svojho miesta v situácii, kedy by malo sedieť;

          začne pobehovať bez ohľadu na situáciu;

          nedokáže sa hrať potichu;

          zvýšený rečový prejav;

          je neustále v pohybe.


          Impulzivita

          vyhŕkne odpoveď ešte pred dokončením otázky;

          ťažko sa mu čaká, než príde na rad;

          často ostatných prerušuje či vyrušuje.