Špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby
Ak škola vzdeláva žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) vytvára pre ne podmienky na základe odporúčaní zariadenia poradenstva a prevencie prostredníctvom:
a) individuálneho vzdelávacieho programu,
b) vzdelávacích programov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením,
c) vzdelávacích programov zameraných na príslušné nadanie alebo
d) poskytovaných podporných opatrení
.
ŠVVP je požiadavka určená diagnostikou v zariadeniach poradenstva a prevencie na poskytnutie podporného opatrenia vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „podporné opatrenie“) žiakovi so zdravotným znevýhodnením, zo sociálne znevýhodneného prostredia a s nadaním a tiež žiakovi, ktorého zdravotný stav, sociálne podmienky, jazykové schopnosti, správanie, kognitívne schopnosti, motivácia, emocionalita, tvorivosť alebo zručnosti vyžadujú poskytnutie podporného opatrenia.
Z uvedeného vyplýva, že došlo k rozšíreniu ŠVVP o žiakov, ktoré z dôvodu vymedzených ťažkostí rôzneho druhu potrebujú podporné opatrenia. Týmto sa plní záväzok vyplývajúci z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky.
Zavádzanie podporných opatrení nadväzuje aj na dokument Stratégia inkluzívneho prístupu vo výchove a vzde-lávaní.
ŠVVP sa aj po novele školského zákona prostredníctvom zákona č. 182/2023 Z. z. naďalej určuje iba v zaria-deniach poradenstva a prevencie, ktoré sú tvorené centrami poradenstva a prevencie a špecializovanými centrami poradenstva a prevencie.
Každá ŠVVP si vyžaduje potrebu poskytnutia podporného opatrenia, ale diagnostikovať zdravotné znevýhodnenie a nadanie je možné len v zariadeniach poradenstva a prevencie zaradených do siete škôl a školských zariadení.
Diagnostikovanie a na základe diagnostiky aj určenie, že ide o dieťa so ŠVVP, sa má výlučne realizovať v ZPP výkonom pracovnej činnosti odborných zamestnancov (ďalej ako „OZ“) pôsobiacich v týchto zariadeniach (3. až 5. stupeň podpornej úrovne).