Naše dievčatá, Soňka a Alžbetka z 9.A, ktoré minulý rok získali 2. miesto v celoslovenskom kole prestížnej súťaže Junior Internet AMAVET, si spolu so zástupkyňou pre 2. stupeň, RNDr. Monikou Kaľatovou, užívajú pozvanie Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku na výlet do Bruselu.
Novinky
Ďalší deň v Bruseli
- 13
Super výlet v chatkách
V dňoch 26. - 27. mája 2025 si žiaci VIII.A, VIII.B a VIII.C triedy užili školský výlet v rekreačnom zariadení Zelený breh v Kokošovciach. Žiaci boli ubytovaní v útulných chatkách, kde si mohli oddýchnuť a stráviť čas spolu. Počas výletu si upevnili vzťahy medzi sebou a vytvorili aj nové priateľstvá. V rámci programu sa venovali rôznym športovým aktivitám, ktoré ich bavili a zároveň ich udržali v pohybe. Vyučujúce pripravili pre žiakov niekoľko zábavných hier, ktoré podporili tímovú spoluprácu. Žiaci sa do nich zapojili s veľkým nadšením a ukázali svoje schopnosti a kreativitu. Počas večera sa konal táborák, kde si všetci spoločne zaspievali a rozprávali príbehy. Navštívili sme aj slovenské opálové bane, kde sme obdivovali krásu a históriu týchto unikátnych miest. Prechádzali sme sa starými chodbami a dozvedeli sa veľa zaujímavostí o ťažbe opálu. Bol to fascinujúci zážitok, ktorý nám umožnil nahliadnuť do minulosti a oceniť prírodné bohatstvo Slovenska.
Výlet bol pre žiakov skvelou príležitosťou na oddych a načerpanie nových síl. Všetci sa zhodli na tom, že výlet bol úžasný, veľmi si ho užili a už teraz sa tešia na ďalšie podobné akcie. Fotogaléria TU.
Triedne učiteľky
🚶♂️🏔Turistická vychádzka Vysoké Tatry🏞🥾
V pondelok žiaci 1. B a 2. B vymenili školské lavice za turistické topánky a vybrali sa objavovať krásy Tatier. Zo Starého Smokovca putovali na Hrebienok a odtiaľ na najstaršiu chatu v Tatrách - Rainerovu útulňu. Pošťastilo sa im stretnúť aj Petra Petrasa, horolezca, horského nosiča a chatára, ktorý útulňu spravuje. Cestou späť nevynechali Vodopády Studeného potoka a Bilíkovu chatu. Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici dalo bodku za ich putovaním. Zážitkov bolo neúrekom, užili si kopec smiechu aj krásne výhľady a už teraz sa tešia, kde ich zavedú turistické topánky nabudúce.
3724
Prvý deň v Bruseli
Naše dievčatá Soňka a Alžbetka /9.A/, ktoré v minuloročnom celoslovenskom kole prestížnej súťaže Junior Internet AMAVET získali 2. miesto, si užívajú pozvanie Zastúpenia EK na Slovensku a spolu so zástupkyňou pre 2. stupeň RNDr. Monikou Kaľatovou odleteli dnes ráno do Bruselu. Želáme im šťastný let a veľa nových podnetov v ďalšom štúdiu.
6
Kultúrne vystúpenie pre seniorov
Štvrtkové májové popoludnie patrilo v Domove dôchodcov na Wolkerovej ulici v Bardejove seniorom. Spoločenská miestnosť sa naplnila hudbou, spevom a srdečnou atmosférou. Pre ženy a mužov, ktorí sú jeho súčasťou, žiaci z 9.A, 8.B, 6.C a 7.B našej Základnej školy Bartolomeja Krpelca pripravili špeciálne kultúrne vystúpenie, aby im spríjemnili deň a priniesli množstvo radosti. Vystúpili s pestrým repertoárom ľudových piesní, básní a vtipných scénok. Nechýbali ani známe melódie, ktoré si mnohí seniori zanôtili spolu s účinkujúcimi. Všetci sme sa zhodli, že je krásne vidieť úsmevy na tvárach starých ľudí. Veríme, že tieto chvíle pre nich veľa znamenajú a pre nás je radosť, že im to môžeme dopriať. Malá pozornosť v podobe perníkového srdiečka a spoločný kultúrny zážitok môžu mať veľký význam.
2
Naša cesta za poznaním začína...
Naše dievčatá Soňka a Alžbetka /9.A/, ktoré v minuloročnom celoslovenskom kole prestížnej súťaže Junior Internet AMAVET získali 2. miesto, si užívajú pozvanie Zastúpenia EK na Slovensku a spolu so zástupkyňou pre 2. stupeň RNDr. Monikou Kaľatovou odleteli dnes ráno do Bruselu. Želáme im šťastný let a veľa nových podnetov v ďalšom štúdiu.
3
Zahraniční Slováci, o ktorých sme toho veľa nevedeli
V pondelok sme na pôde našej školy privítali vzácnu návštevu, predsedu Matice slovenskej – pána Mariána Gešpera. Ten prišiel našim žiakom porozprávať o zaujímavých osudoch dvoch zahraničných Slovákov, ktorí emigrovali do cudziny a dosiahli nie len osobné úspechy, ale zaslúžili sa aj o rozvoj kultúrnej a politickej scény. Jedným z nich bol František Fuga – autor a vizionár prvej slovenskej vlajky a druhým bol Štefan Boleslav Roman – uránový kráľ, predseda a zakladateľ Svetového kongresu Slovákov. Aj keď je Slovensko malá krajina, máme v nej byť na koho hrdí. A národná hrdosť je v tomto prípade o to väčšia, keďže ide o rodákov z východného Slovenska.
1
Divadelné predstavenie Mimi a Líza 20. 5. 2025
Žiaci 1. stupňa navštívili divadlo v Spišskej Novej Vsi, kde si pozreli interaktívne a veľmi poučné predstavenie Mimi a Líza. Vďaka zaujímavému spracovaniu a aktívnemu zapojeniu divákov si deti odniesli nielen kultúrny zážitok, ale aj dôležité posolstvá o priateľstve, empatii a vnímaní sveta okolo nás.
20
Školská súťaž v prednese anglickej poézie: Mladí recitátori očarili svojím talentom
Dňa 20. 5. 2025 sa v priestoroch našej školy konala tradičná školská súťaž v prednese anglickej poézie pre žiakov 5. až 7. ročníka. Súťaž, ktorá si kladie za cieľ podporovať jazykové schopnosti, sebavedomé vystupovanie a lásku k poézii, prilákala množstvo nadšených recitátorov. Do súťaže sa zapojilo viac ako 20 žiakov. Porota mala náročnú úlohu, pretože úroveň v tomto roku bola veľmi vysoká.
Výsledky súťaže:
1. miesto: Danka Tvardziková, 5. B
2. miesto: Amália Basaríková, 5. C
3. miesto: Sofia Guteková, 5. A a Tomáš Sobek, 5. A
Špeciálne ocenenie poroty získal Tomáš Hnidenko 7. A, ktorý zaujal porotu plynulým prednesom, prirodzeným prejavom a výbornou výslovnosťou.
Všetkým zúčastneným srdečne gratulujeme a už teraz sa tešíme na budúci ročník!
Kurz prvej pomoci pre žiakov 7. ročníka
Kurz prvej pomoci pre žiakov je skvelý spôsob, ako deti naučiť základné život zachraňujúce zručnosti. Takýto kurz absolvovali dňa 7.5.2025 aj naši siedmaci. Bol zameraný na získanie základných vedomostí a praktických zručností potrebných pri poskytovaní pomoci v núdzových situáciách. Kurz hravou a zrozumiteľnou formou poskytol žiakom základné poznatky a zručnosti potrebné pri poskytovaní prvej pomoci. Cieľom kurzu bolo naučiť žiakov, ako rozpoznať život ohrozujúce situácie, ako správne reagovať v prípade nehody, pri krvácaní, dusení, bezvedomí a ako privolať odbornú pomoc.
Žiaci si mohli vyskúšať obviazanie rany, polohovanie figuríny, simuláciu telefonátu na tiesňovú linku a riešenie modelových situácií v tíme.
Hlavným cieľom kurzu bolo rozvíjať zodpovednosť a ochotu pomáhať, naučiť žiakov rýchlo a bezpečne konať, zvládnuť základné kroky prvej pomoci do príchodu záchrannej služby. Veríme, že znalosti prvej pomoci budú pre žiakov zručnosťou na celý život.
2
Afrika z oblakov
Hodina geografie môže byť aj iná, netradičná, bez učiteľa. Trieda 5.A privítala na svojej hodine geografie otecka jedného zo žiakov Tomáša, ktorý je amatérsky pilot bezmotorového lietadla vetroň. Pán J. Sobek navštívil pred niekoľkými mesiacmi Afriku, konkrétne štát Namíbia. V tejto oblasti sú najlepšie podmienky na let tohto lietadla. Dozvedeli sme sa, že ak mali vhodné veterné podmienky, let trval aj 8 hodín. Cez pútavú prednášku, krásnym fotografiám a zaujímavým krátkym videám, sme mohli spoznávať exotiku tohto vzdialeného kúta afrického kontinentu. Dozvedeli sme sa, že púšť Namib nie je len prázdne a nezaujímavé územie s pieskom, ale že z výšky oblakov ponúka aj fascinujúce pohľady na divokú prírodu Afriky. Spoznali sme nielen typické rastlinstvo a živočíšstvo tejto oblasti, ale tiež aj tradičnú miestnu kuchyňu.
Ďakujeme, že sme sa mohli takýmto netradičným spôsobom dostať k novým poznatkom, ktoré sa budeme dozvedať viac v 6. ročníku pri Afrike.
Mgr. J. Minčáková
🏊♂️🤽♂️Plavecký krúžok pre žiakov 1. stupňa🏊♂️🤽
Plávanie je jednou z najzdravších a najvšestrannejších pohybových aktivít, ktorá prispieva k celkovému rozvoju detí. Na našej škole ponúkame žiakom 1. stupňa možnosť zúčastniť sa plaveckého krúžku, kde si hravou formou osvoja základy plávania, zdokonalia techniku a získajú pozitívny vzťah k vode.
12
Botanikiáda
Dňa 14. 5. 2025 sa žiačky 5. ročníka zúčastnili zaujímavej a poučnej súťaže Botanikiáda, ktorá sa konala v nádhernom prostredí Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach. Súťaž bola určená pre malých milovníkov prírody a priniesla množstvo nových poznatkov aj zážitkov. Botanikiáda preverila vedomosti aj pozorovacie schopnosti našich piatačok. Žiačky riešili úlohy z oblasti botaniky. Nechýbali ani tvorivé aktivity, kde deti kreslili obrázky rastlín a dokonca hľadali „tajomné rastliny“ podľa opisu. Všetko sa odohrávalo pod vedením odborníkov z botanickej záhrady a za priateľskej atmosféry.
Mgr. Zuzana Prokopovičová
„Milujem Slovensko“ – „ Milujem Bardejov“
Dňa 13. 5. 2025 sa pre žiakov 3. a 4. ročníka zrealizovala vlastivedná súťaž plná zábavy a nových poznatkov. Dvojčlenné družstvá žiakov si zábavnou formou zmerali poznatky z vlastivedy o našom meste Bardejov, ale aj o iných mestách v našom krásnom Slovensku. Súťažné disciplíny boli rôzne – od pamäťových hier až po zábavný kvíz, tajničku a skladania puzzle. Nechýbala ani slepá mapa, ktorá preverila, ako dobre žiaci poznajú naše Slovensko. Samozrejme, že pri vyhľadávaní a spoznávaní miest nechýbal ani povestný „puk“, ktorý poznáme aj zo známej televíznej súťaže.
Žiaci so zanietením pracovali, riešili predostreté úlohy, užili si veľa zábavy a zároveň mali skvelú príležitosť získať nové poznatky o Slovensku i o krásnom historickom meste Bardejov. Všetky družstvá boli ocenené peknými brožúrami, mapkami či rôznymi publikáciami o Bardejove a jeho okolí.
Mgr. Eva Bosáková
foto: Mgr. Anna Bogdanová
17
Olympiáda kritického myslenia
Naši žiaci ukázali, ako premýšľajú! Kritické myslenie predstavuje schopnosť samostatne a objektívne posudzovať informácie. Umožňuje jednotlivcom lepšie rozumieť svetu okolo nich, rozlišovať fakty od názorov a identifikovať predsudky či manipulácie. V dnešnom svete plnom rôznych informácií a názorov je kritické myslenie kľúčové. Moderné školy kladú dôraz na jeho rozvoj, pretože je dôležité pre orientáciu v spoločnosti, úspešné zvládnutie štúdia aj pre aktívne občianstvo. Naši žiaci sa úspešne zúčastnili Olympiády kritického myslenia, súťaže organizovanej Slovenskou debatnou asociáciou. Zo školského kola postúpilo 12 úspešných riešiteľov do krajského kola, ktoré preverilo ich schopnosť logicky uvažovať. Náročný 90 minútový test ukázal, že žiaci našej školy majú výborné schopnosti analyzovať informácie, rozpoznať dezinformácie a tvoriť kvalitné argumenty. V krajskom kole máme 9 úspešných riešiteľov, najlepšie výsledky dosiahli:
Timotej Trembáč VIII.A (14. miesto)
Dorota Škriabová IX.B
Karin Anna Khalilová IX.B
Jarmila Tvardzíková IX.C
Ivan Savčák IX.A
Adam Biroš IX.C
Jakub Adam Galejczuk IX.B
Tímea Poliaková IX.B
Filip Klimek IX.A
Všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu školy a želáme im veľa úspechov v ďalšom rozvíjaní kritického myslenia!
PhDr. Lucia Petrenková
1
Tajný život solí - Exkurzia Solivar a Prírodovedecká fakulta Košice
Dňa 13. mája 2025 sa žiaci tried VIII.A, VIII.B a VIII.C zúčastnili poznávacej exkurzie, ktorá sa začala návštevou unikátneho technického múzea Solivar v Prešove. Počas prehliadky sa oboznámili s históriou ťažby a spracovania soli, pričom mohli vidieť pôvodné banské zariadenia a dozvedieť sa viac o význame tohto remesla pre región. Za veľmi pútavý a odborný výklad ďakujeme sprevádzajúcemu pánovi Robovi, ktorý žiakom sprístupnil túto tému zaujímavým a zrozumiteľným spôsobom.
Po návšteve múzea sa žiaci presunuli do Košíc na Prírodovedeckú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, kde ich čakal bohatý program v chemických laboratóriách. Pod vedením RNDr. Ivany Sotákovej, Ph.D. si vyskúšali rôzne zaujímavé pokusy a interaktívnou formou sa oboznámili s vlastnosťami chemických prvkov prostredníctvom interaktívnej periodickej tabuľky. Veľká vďaka patrí pani doktorke za jej ochotu, odborný prístup a schopnosť zapojiť žiakov do praktickej výučby. Exkurzia bola nielen poučná, ale aj veľmi inšpiratívna a u žiakov vzbudila väčší záujem o prírodné vedy a históriu techniky. Fotogaléria TU.
🧪 Chémia a tajné odkazy 7. D triedy k 80. výročiu konca 2. svetovej vojny
Pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny sa siedmaci na hodine chémie venovali netradičnému prepojeniu dejín a vedy. V rámci projektového vyučovania si vyskúšali, ako mohla chémia pomôcť zachraňovať životy i prenášať tajné odkazy.
Vyskúšali si vytvoriť vlastnú špionážnu správu pomocou „neviditeľného písma“ z citrónovej šťavy, ktoré sa zobrazí až po ohreve. Takto si mohli lepšie predstaviť, ako sa komunikovalo v utajení.
Ďalšou úlohou bolo vyhľadávanie informácií na internete – žiaci skúmali, aké chemické látky sa počas vojny využívali nielen v medicíne, ale aj v boji. Objavovali fakty o bojových plynoch, liečivách, konzervantoch a rôznych chemických prípravkoch, ktoré mali vplyv na život vojakov aj civilistov.
Na hodine sme prepojili chémiu s históriou, rozvíjali praktické aj digitálne zručnosti a ukázali, že veda hrá dôležitú úlohu aj v nečakaných súvislostiach.
8
MY TOWN
Na hodinách anglického jazyka si naši šikovní žiaci zo všetkých tried piateho ročníka vyskúšali netradičný projekt s názvom „My town“ (Moje mesto). Cieľom bolo vytvoriť 3D model mesta, pri ktorom by si žiaci precvičili nielen slovnú zásobu z oblasti miest a budov, ale zároveň rozvíjali svoju kreativitu, tímovú spoluprácu a manuálne zručnosti.
Žiaci pracovali v skupinách, pričom si sami rozdelili úlohy – niekto kreslil plány, iní strihali, lepili alebo vyrábali modely budov z krabičiek alebo kartónu. V triede vládla výborná atmosféra plná smiechu, nápadov a nadšenia. Žiaci sa učili nielen jazyk, ale aj spolupracovať a rešpektovať nápady svojich spolužiakov.
Každá skupina na záver predstavila svoje „mesto“ pred triedou – samozrejme v angličtine.
Všetky modely sú vystavené na chodbe školy, kde si ich môžu pozrieť aj rodičia, učitelia a ostatní žiaci. Sme hrdí na ich prácu a tešíme sa z toho, že sa učia s radosťou a chuťou vytvárať nové veci.
Ing. Stanislava Olahová
10
Šifrovanie ako za vojny – informatika netradične
Pri príležitosti 80. výročia ukončenia 2. svetovej vojny sa žiaci našej školy na hodine informatiky preniesli do čias tajných vojenských správ a dešifrovacích súbojov. Pomocou interaktívnej hry sa zoznámili so základmi šifrovania, ktoré zohrávalo kľúčovú úlohu počas vojny.
Žiaci sa oboznámili, ako fungovala známy šifrovací stroj Enigma, a naučili sa, aké dôležité bolo udržať informácie v tajnosti. V skupinách vytvárali vlastné posuvné šifry, ktoré si následne medzi sebou navzájom lúštili. Nešlo však len o zábavu – aktivita prepájala historické súvislosti s informatickým myslením, podporovala logické uvažovanie a spoluprácu.
Hodina ukázala, že informatika môže byť nielen o technológiách, ale aj o histórii a dobrodružstve.
26
Otvárame triedu pre žiakov so zdravotným znevýhodnením