Veľké veci nepotrebujú slová, preto ani naši hrdinovia nepotrebujú komentár. Sú to malí veľkí hrdinovia v každodennom reálnom živote, v praobyčajnej ľudskosti a pomoci ostatným.
Ďakujeme za naše skvelé deti.
Veľké veci nepotrebujú slová, preto ani naši hrdinovia nepotrebujú komentár. Sú to malí veľkí hrdinovia v každodennom reálnom živote, v praobyčajnej ľudskosti a pomoci ostatným.
Ďakujeme za naše skvelé deti.
Všetko raz končí....rovnako aj celoslovenský pilotný ročník projektu HRDINOVIA, ktorého sme mali tú česť byť súčasťou. Sme pri jeho poslednej aktivite. A čo nám dal? Možnosť vidieť, že ľudia žijú svoje životy rôzne a najlepšie ako vedia. Možnosť stretnúť úžasných a obetavých ľudí. Možnosť stretnúť sa s láskavosťou, empatiou, úctou, trpezlivosťou. Teraz vieme, že hrdinom v bežnom živote môže byť každý z nás. Stačí mať iba otvorené srdce
Obdobie stredoveku, bolo plné zmien a rôznorodých skúseností. Tento čas je často spájaný s hradmi, rytiermi, dedinami a rôznymi spoločenskými vrstvami. V stredoveku bol život ľudí viazaný hlavne na vidiek. Väčšina obyvateľov bola roľníkmi, ktorí pracovali na pôde a žili v malých dedinách. Ich každodenné starosti zahŕňali pestovanie plodín, chov zvierat a zabezpečenie potravy pre svoju rodinu. Spoločnosť bola rozdelená do rôznych vrstiev – od panovníkov, šľachty, mešťanov, remeselníkov, až po roľníkov. Panovníci a šľachta mali veľkú moc, vlastnili veľké územia, zatiaľ čo bežní ľudia žili často v skromných podmienkach. Náboženstvo zohrávalo v živote ľudí veľkú úlohu. Väčšina ľudí bola veriaca a navštevovala kostoly, modlila sa a dodržiavala cirkevné sviatky. Kláštory boli dôležitými centrami vzdelania a kultúry. Život v stredoveku bol často ťažký, s obmedzenými možnosťami vzdelania a zdravotnej starostlivosti. Napriek tomu bol tento čas plný tradícií, remesiel a spoločenských zvykov, ktoré formovali základy európskej kultúry.
Vyučujúce dejepisu Gočová-Benková a Semanová zrealizovali výstavu so žiakmi VII.A, VII.B a VII.C triedy. Žiaci zhotovili modely erbov, bášt chrámové stavby, radnicu, stredoveké námestie, kráľovské klenoty, listiny, písma, sochu kata a rytiera Rolanda. Tieto projekty sú výsledkom ich práce, výskumu a tvorivosti, a ponúkajú zaujímavý pohľad na život v období Stredoveku. Veríme, že táto výstava inšpiruje k ďalšiemu objavovaniu histórie a tvorivosti našich žiakov. História nám umožňuje učiť sa z minulosti, aby sme mohli lepšie pochopiť prítomnosť a plánovať budúcnosť. Fotogaléria TU.
Nech sme akokoľvek zaujatí dneškom, svojimi citmi a činmi zakotvení v súčasnosti aj tak tvoríme pospolitosť s dedmi a pradedmi tejto Zeme. Nesieme si v sebe celé storočia, ba až tisícročia. Ani si neuvedomujeme, akí sme si blízki s ľuďmi, ktorých sme nikdy nepoznali. Aby sme pochopili súčasnosť a porozumeli premenlivosti sveta, musíme sa oboznámiť s minulosťou. Nielen s vojnami, revolúciami, ale aj názorovými bojmi. História vedie žiakov k úcte k vlastnému národu, rozvíjaniu vlastenectva, kultivovania ich historického vedomia. Rezonuje i úcta k iným národom a etnikám, rešpektuje kultúrne a iné odlišnosti ľudí. Pravek je najstaršie a najdlhšie obdobie ľudských dejín, v ktorom sa začal zložitý proces poľudštenia človeka. Človek vývojom prešiel od primitívneho zberača plodov, lovca až k sebestačnému roľníkovi a zručnému remeselníkovi. Obdobie staroveku je veľmi zaujímavé a dôležité obdobie v histórii ľudstva. Počas tohto obdobia vznikli prvé civilizácie, ako sú Egypt, Mezopotámia, Grécko a Rím, ktoré významne ovplyvnili vývoj kultúry, vedy, umenia a politiky. Starovek je plný veľkých objavov, významných osobností a historických udalostí, ktoré formovali základ dnešného sveta.
V tomto duchu vyučujúce dejepisu Gočová-Benková a Svobodová zrealizovali výstavu so žiakmi VI.A a VI.B triedy. Žiaci v spolupráci s rodičmi sa podieľali na zhotovovaní pravekých nástrojov, náradí, zbraní, šperkov, obydlí a venuší, kde prejavili svoje umelecké, technické, schopnosti a zručnosti. Zaujímavými projektami a modelmi starovekých pamiatok, sa snažili priblížiť nám život, kultúru a významné udalosti starovekých civilizácií.
Touto výstavou žiaci dokázali, že aj v dnešnej modernej dobe, dobe počítačov prejavujú záujem o štúdium minulosti našich predkov a ďalšiemu objavovaniu histórie. Fotogaléria TU.
Powered by aSc EduPage