V jedno novembrové ráno sme sa vybrali dobyť Zborovský hrad z turistického krúžku Potulky Krpelčiat. Pani uč.Minčáková nás už čakala pred školou, niektorí sme sa stretli na autobusovej stanici odkiaľ sme sa presunuli do Dlhej lúky. Počasie nám prialo a my sme si mohli vychutnávať krásnu jesennú prírodu. Cesta na hrad bola nenáročná a ani sme sa nenazdali a už sme boli pred bránami hradu. Rekonštrukcia zrúcanín hradu je na veľmi dobrej ceste. Aj my sme prispeli k jeho obnove a vyniesli sme aj zopár vedier piesku na určené miesto. Spoločne sme obišli hrad, poobdivovali jeho zákutia a tešili sme sa na druhú časť výletu a to opekačku. Chlapská časť našej skupiny sa postarala o oheň a naše špekáčiky boli pripravené na zjedenie. Cesta späť z hradu bola aj zábavná, keď nám pod nohami neustále šušťalo pestrofarebné lístie. Výlet splnil naše očakávania a už teraz sa tešíme na ďalšiu potulku naším krásnym rodným mestom a to výstup na kostolnú vežu v Bazilike sv.Egídia. Fotogaléria TU.
Novinky
"Dobyli" sme Zborovský hrad
Osvienčim - Krakov "slzy a poklady"
Pred 74 rokmi absolvovalo túto cestu zo Slovenska do Oswienčimu tisíce židov, bez rozdielu pohlavia a veku. Neviezli sa ako my pohodlne v klimatizovanom autobuse, ale boli natlačení vo vagónoch tzv. dobytčákoch. Na rozdiel od nás, nešli na výlet, ale ich viezli na takmer istú smrť.
Chlad. Ak sa niekto opýta, čo sa nám pri spomienke na túto exkurziu vybavilo ako prvé, odpovieme mu okamžite. Chlad. Stal sa verným spoločníkom nás - siedmakov a pedagógov Mgr. I. Goč – Benkovej a Mgr. R. Chovana už od prvej chvíle, keď sme pred školu dorazili ešte skôr, než slnko. S primrznutými úsmevmi sme vtedy mohli iba hádať, čo všetko nás čaká. Vyše šesťhodinová cesta prerušovaná občasnými prestávkami nás možno obrala o veľa síl, no pohľad na najväčší vyhladzovací tábor v dobe nacizmu Oswienčim bol dostatočným prebudením.
Tí, ktorí ho nevideli, ktorí nestáli na jeho pôde, nikdy nepocítia ten chlad, čo sa v nás usadil. Áno, náš druh chlad bol späť. Jasné slnečné lúče osvetľovali ostnatý drôt, brány i chodník, ktorým kráčali väzni. No nedostali sa dostatočne hlboko, aby nás zahriali. Alebo aspoň pripomenuli, že sme ešte stále slobodné ľudské bytosti. Nie ako oni. Židia, Rómovia, ženy a deti. Všetci sa stali obeťami ľudskej krutosti. Vyhaslo tu vyše milióna ľudských životov. So zatajeným dychom sme počúvali rozprávania sprievodcov, ktorí okrem faktov, pútavo opisovali osudy väznených ľudí. Mali sme možnosť vidieť osobné veci, ktoré nakoniec skončili rovnako ako ich majitelia - odhodené, nepotrebné, zneuctené. Miestnosť plná ľudských vlasov, detského oblečenia, zúfalé pohľady ľudí a šialené úsmevy dozorcov na fotkách, blok 11 - podzemie, krematórium, či múr, kde boli odsúdenci popravení zastrelením. Ťažko povedať, na čo sa pozeralo ťažšie. Oswienčim v nás rozhodne zanechal mnoho silných dojmov a prinútil zamyslieť sa nad nezmyselnosťou predsudkov voči iným rasám a náboženstvám.
Naša cesta za poznaním histórie pokračovala do Krakowa. Svoju krásu nám odhalil hrad Wawel s honosnou gotickou katedrálou nad riekou Visla, kde boli korunovaní a pochovaní poľskí králi. Navštívili sme Hlavné námestie - Rynek Glowny, ktoré je najväčším stredovekým námestím strednej Európy. Uprostred námestia nás očarila renesančná budova Sukienice, ktorá plnila funkciu tržnice so súknom. Veľmi nás zaujal gotický kostol Panny Márie s impozantným interiérom a jedinečným vyrezávaným krídlovým oltárom.
Večer sme sa plní emócií a nezabudnuteľných zážitkov, možno s iným pohľadom na minulosť, vrátili späť do Bardejova. Táto exkurzia nám výrazne obohatila naše vedomosti a potvrdila, že teória preberaná v škole je úzko prepojená s našimi dejinami, našou prítomnosťou, ale aj budúcnosťou.
Ďalšia skupina žiakov na mieste spomienok, z ktorých sa tlačia slzy do očí.
28.novembra 2016 bola zrealizovaná prehliadka koncentračného tábora Osvienčim a vyhladzovacieho tábora Birkenau, spojená s návštevou kráľovského mesta Krakov a jeho pamätihodností. Fotogaléria TU.
Divadielko Gašparko
Aj tento rok zavítalo medzi našich prvákov a druhákov bábkové divadielko Gašparko. Tentoraz s rozprávkou „Kubko a Maťko“. Aj tentoraz sledovali naši žiaci so zatajeným dychom ako si naši švárni kamaráti poradia v ďalekých krajinách so sultánom a vyslobodia tak svoju kamarátku vílu. A ako ináč, zlo bolo potrestané a dobro zvíťazilo. A víla bola zachránená. Po peknom predstavení teta bábkoherečka deťom porozprávala ako také bábkové divadielko vzniká a ako sa každá bábka dá oživiť pohybom, zvukom, či slovom. Deti si mali možnosť prezrieť kulisy a vyskúšať si prácu s bábkami. Divadielko sa páčilo a už teraz sa tešia na ďalšie bábkové predstavenie. Fotogaléria TU. Film spustíte kliknutím na obrázok.
Exkurzia Žakovce - Smižany
14. novembra sme sa my, deviataci zúčastnili exkurzie do Žakoviec a Smižan, v rámci náboženskej výchovy pod vedením p.uč. Mgr.J.Minčákovej. Exkurziu sprevádzala aj zbierka oblečenia, potravín a hygienických potrieb, ktorá bola venovaná ľuďom, žijúcim v krízovom centre Mariána Kuffu v Žakovciach. Zbierka prebiehala pod patronátom školského parlamentu a p.uč. PaedDr. M.Bujňákovej, v spolupráci so špeciálnou pedagogičkou našej školy PaedDr.S.Glittovou. Zapojili sa do nej tak žiaci ako aj učitelia a prispeli ako mohli. Prehliadka areálu bola zaujímavá, náučná a emotívna. Stretli sme mnohých ľudí, ktorí prekonali ťažké životné obdobia. Či už to boli problémy s alkoholom, drogami a inými návykovými látkami alebo aj opustené mamičky a ľudia bez domova. Podmienky na život tam majú veľmi dobre vyvinuté, no musia si ich aj zaslúžiť. Pracujú, starajú sa o chod celého zariadenia a dokonca aj o domáce zvieratá, ktoré tam chovajú. Areálom nás sprevádzal veľmi milý pán, ktorý je pacientom zariadenia už 18 rokov. Rozprával nám rôzne príhody, zážitky a situácie, ktoré sa v zariadení udiali. Spomenul, že momentálne sa tam nachádza 266 mužov. Po tejto prehliadke naša výprava putovala ďalej do Smižan – do Svätyne Božieho milosrdenstva. Toto miesto sme chceli navštíviť v rámci Svätého roka milosrdenstva, vyhláseného pápežom Františkom. Na mieste nás srdečne privítal kňaz-palotín, ktorý nás previedol svätyňou, v ktorej sme sa aj spoločne pomodlili Korunku Božieho milosrdenstva. Previedol nás výstavkou darov Jána Pavla II., ktoré svätý otec dostal od veriacich pri svojich misijných cestách, z rôznych kútov sveta. Náš deň sa pomaly ale isto blížil ku koncu. Nasadli sme do autobusu a cestovali sme naspäť do nášho rodiska Bardejova. Za výlet sme veľmi vďační a snáď si každý z nás odniesol domov niečo nové a užitočné. Kliknutím na fotografiu otvoríte fotogalériu.
Vyhodnotenie zberu papiera
V dňoch 10.10. – 12. 10. 2016 sa na našej škole konal Jesenný zber papiera. Do zberu sa zapojili žiaci všetkých tried I. a II. stupňa. Spolu sa nazbieralo 17 609 kg papiera a kartónu, z toho žiaci I. stupňa nazbierali 8 263 kg a žiaci II. stupňa 9 346 kg. Zberu sa okrem žiakov aktívne zapojili aj rodičia a zamestnanci školy, za čo im veľmi ďakujeme.
Vyhodnotenie:
I.stupeň
1. miesto získavajú žiaci IV.B triedy – vyzbierali 2992 kg papiera (priemer na žiaka 142,5 kg)
2. miesto – III.A trieda – vyzbierali 1501 kg papiera (priemer na žiaka 75,1 kg)
3. miesto – II.B trieda – vyzbierali 908 kg papiera (priemer na žiaka 56,8 kg)
Najlepší jednotlivci:
1. Bialobok Dominik IV.B – 1920 kg
2. Antonyová Viviana III.A – 650 kg
3. Sas Samuel IV.B – 590 kg
II. stupeň
1. miesto získavajú žiaci VI.D triedy – vyzbierali 2311 kg papiera (priemer na žiaka 115,6 kg)
2. miesto – VI.A trieda – vyzbierali 1875 kg papiera (priemer na žiaka 66,9 kg)
3. miesto – VII.D trieda – vyzbierali 897 kg papiera (priemer na žiaka 39 kg)
Najlepší jednotlivci:
1. Babejová Barbora VI.D – 2076 kg
2. Antonyová Juliana VI.A – 520 kg
3. Micheľ Tobiás VI.A – 423 kg
Pasovanie prvákov na Krpelčatá
27.október bol pre našich prváčikov veľkým dňom. Tento deň zložili slávnostný sľub a stali sa tak ozajstnými prvákmi – Krpelčatami. Prvácky sľub bol spojený s pútavým programom, v ktorom svojim rodičom a starým rodičom predviedli, čo všetko sa už v škole za dva mesiace naučili. A naozaj toho nebolo málo. Program plný básní, piesní a tanca zaujal všetkých a deti zožali veľký úspech. Trieda s rozšíreným vyučovaním anglického jazyka sa predstavila pásmom o rodine, farbách a číslach. Ani tu nechýbal spev a tanec tiež v anglickom jazyku. Nasledovalo samotné pasovanie maskotom školy - sovičkou pod vedením p. riaditeľa Mgr. I. Banduriča a p. zástupkyne Mgr. E. Bosákovej. Prváci slávnostne pri veľkej ceruzke sľúbili, že budú čestnými a svedomitými žiakmi tejto školy. Po tomto tvorivom a čarovnom programe ich čakalo prekvapenie v podobe balíčkov a sladkej odmeny na bohato prestretých stoloch. No najviac sa našim prvákom páčila, ale aj chutila PRVÁCKA TORTA. Veríme, že na prvácky sľub, ktorý dali svojej škole nezabudnú a budú ho svedomito dodržiavať. Tento pamätný deň ostane v našich a dúfame, že aj v detských spomienkach a budeme naň spoločne ešte dlho spomínať. Tak teda veľa šťastia naši prváci, nech sa Vám v našej škole len a len darí... Fotogaléria TU.
Výstava jesenných plodov
Jesenné dni prinášajú paletu farieb a príroda sa pýši svojimi bohatými plodmi. Vďaka záhradkárčeniu rodičov a starých rodičov sa úrodou zo svojej záhrady mohli pochváliť aj žiaci II. stupňa. Na hodinách techniky a svet práce menili chodbu na výstavu doma dopestovaných plodov jesene a spríjemnili interiér školy. Na obdiv boli vystavené netradičné tvary ovocia a zeleniny, rôzne veľkosti a druhy jesenných plodov. Fotogaléria TU.
Čitateľský maratón
Vo štvrtok 20. októbra 2016 si žiaci I. stupňa zmerali sily v čítaní na podujatí, ktoré sme nazvali Čitateľský maratón. Toto podujatie sme realizovali v našej krásnej šk. knižnici, o ktorú sa dobre stará p. učiteľka Mgr. Alena Královičová.
Školský rok 2016/2017 je rokom rozvoja čitateľskej gramotnosti a naše milé podujatie je malým príspevkom k naplneniu tejto myšlienky. Zároveň sme si pripomenuli aj Medzinárodný deň knižníc, ktorý si pripomíname každý štvrtý októbrový pondelok. Žiaci súťažili o prečítanie čo najdlhšieho úryvku. Zároveň si mohli prezrieť knihy v knižnici i vybrať si knihy na vypožičanie. Za snahu boli žiaci každej triedy odmenení diplomom. Fotogaléria TU.
Potulky po Európe alebo cesta za poznaním
V dňoch 23.- 27.10. 2016 sa žiaci ZŠ Bartolomeja Krpelca vydali na dlhú cestu do sveta, zúčastnili sa školského zájazdu Paríž - Cambridge - Londýn. Plní očakávania sme 23. októbra nasadli do autobusu smer Paríž, ktorý bol našou prvou zastávkou. Prehliadka mesta začala v katedrále Notre Dame, ktorá sa pokladá za jednu z najkrajších gotických pamiatok Paríža vôbec. Postupne sme prechádzali ďalšími zaujímavými miestami ako Marsove polia, Invalidovňa, most Alexandra III., slávna univerzita Sorbonna, múzeum Louvre, ktorý je označovaný za kráľovské srdce Paríža a poslednou zastávkou bola Eiffelova veža, z výšin ktorej sme sa kochali nádherným historickým veľkomestom. Po namáhavom dni, pretože naše nohy prešli asi 11 km, sme sa ubytovali v hoteli F1.
Oddýchnutí sme ráno pokračovali cez kanál La Manche a smerovali do univerzitného mesta Cambridge. Počas pešej prehliadky mesta z každej strany na nás dýchala história a neuveriteľný pokoj. Veľmi nás fascinoval klenot Cambridge - kostolík z 12. storočia. Navštívili sme aj jednu z mnohých univerzít - King´s college, ktorá bola založená v roku 1441.
Unavení, ale plný zážitkov z celého dňa, sme podvečer sadali do autobusu nasmerovaní do Londýna, kde nás čakalo ubytovanie v anglických rodinách. Trocha zvedaví, ale aj neskrývajúc obavy, sa naši žiaci rozpŕchli do rôznych rodín (černošských, moslimských, čínskych, ale aj typicky anglických), kde boli odkázaní len na svoju schopnosť komunikovať anglicky.
Ráno, keď sme sa znova stretli v autobuse, usmiate tváre všetkých prezrádzali maximálnu spokojnosť so spôsobom ubytovania a každý sa chcel podeliť so svojimi zážitkami v rodine. No náš program pokračoval ďalej a čakal nás náročný deň v Londýne. Naše putovanie striedala pešia prehliadka, jazda metrom, ktorým sme sa presúvali na vzdialenejšie miesta významných pamiatok.
Bolo to úžasné, že miesta, o ktorých sa učíme v škole, sú zrazu pred nami: Tower Bridge, The Tower of London, Westminster Abbey, Big Ben, The Houses of Parliament, London Eye, Trafalgar Square, Buckingham Palace, Piccadilly Circus, Soho- China Town, Downing Street. Vďaka nášmu sprievodcovi Petrovi sa naše očakávania vysoko, vysoko naplnili.
Úplnú peknú a príjemnú bodku nášmu putovaniu nám ponúklo múzeum voskových figurín Madame Tussaud´s, kde sa mnohým splnil sen, keď sme sa mohli odfotiť s obľúbenou celebritou.
Cesta domov ubiehala veľmi rýchlo a ani sme sa nenazdali a pred bránou našej školy nás čakali rodičia, ktorí si odvážali domov svoje unavené, ale šťastné ratolesti s mnohými zážitkami. Veríme, že aj v budúcnosti ponúkneme svojim žiakom takúto formu zážitkového učenia, lebo nie nadarmo sa vraví, že čo vidíš a zažiješ sám, budeš pamätať naveky.
Touto cestou by sme sa chceli poďakovať cestovnej kancelárii Školní zájezdy, ktorá svojou pružnosťou a profesionalitou výrazne prispela k veľmi vydarenej akcii na našej škole.
Fotogalériu otvoríte kliknutím na fotografiu.
Záložka do knihy spája školy
Aj tento školský rok sme sa aktívne zapojili do 7. ročníka celoslovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Žiaci na 1. stupni s pomocou niektorých žiakov 2. stupňa vyrobili viac ako 200 kreatívnych záložiek. Spolu s propagačnými materiálmi o našej škole a meste sme ich poslali žiakom a učiteľom z pridelenej partnerskej školy v Detve. Záložky získané od partnerskej školy si žiaci môžu vybrať v školskej knižnici pri zapožičaní kníh. Veríme, že prinesú radosť a podporia dobrý pocit z čítania.
Svetový deň výživy
Svetový deň výživy sa oslavuje každoročne 16. októbra už od roku 1981. Oslavuje sa na základe rozhodnutia konferencie OSN, je to výročný deň, keď bola v roku 1945 založená Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Október je v znamení výživy a zdravia nielen u nás, ale aj v iných krajinách. K tejto príležitosti sa koná veľa zaujímavých akcií, stretnutí, prednášok o zdravej výžive, zdravom životnom štýle, o význame pohybu pre zdravie. Súčasťou týchto akcií sú často ochutnávky a prezentácie jedál a nápojov.
Aj na našej škole si žiaci 6. a 7. ročníka pripravili zdravé a chutné jedlá z ovocia a zeleniny, ako sú ovocné a zeleninové šaláty, nátierky, koláčiky, šťavy, mliečne koktaily a pod. Propagácia týchto jedál bola spojená s ochutnávkou a prebiehala v školskej jedálni. Ochutnávky sa zúčastnili žiaci našej základnej školy, ktorí si veľmi pochutili na pripravených dobrotách.
Cieľom tejto aktivity bolo zdôrazniť potrebu zdravého stravovania, rozvíjať a podporiť zdravý životný štýl, konzumáciu zdraviu prospešných potravín (ovocia a zeleniny), tiež v nemalej miere aj estetické cítenie (inštalácia výstavy, aranžovanie) a rozvíjať manuálne zručnosti žiakov pri príprave jedál. Aktivita prispieva k celoškolskému prijatiu a osvojeniu si návykov a pestovaniu vzťahu k zeleninovým a ovocným jedlám ako dôležitej, potrebnej a dobrej veci.
Najaktívnejšie skupiny boli ocenené:
1. miesto – VII.A, v zložení : Ema Teniková, Paula Valkučáková, Tatiana Balaščáková,
Tereza Fejczová a Soňa Chvalová
2. miesto – VI.D, v zložení: Juliána Ševčiková, Patrícia Juráková, Matej Novotný a Samuel Jašíček
3. miesto – VII.C, v zložení: Zuzana Kutná, Vanessa Marková, Bianka Marková a Sabína Petrusová
Bez aktívnej spolupráce s rodičmi a žiakmi by sme túto výstavku zdravých jedál nedokázali zrealizovať. Chceli by sme sa im poďakovať za ochotu a čas, ktorý tejto akcii venovali. Fotogaléria TU
S T O P užívaniu drog!
Občianske združenie Slovensko bez drog zrealizovalo na ZŠ Bartolomeja Krpelca prednášku pre žiakov 8.- 9. ročníkov zameranú na tému, ktorá vychádza zo samotného názvu združenia. Hlavným cieľom stretnutia bolo dosiahnuť u žiakov porozumenie, prečo DROGY pre nikoho nie sú skutočným riešením bežných problémov (škola, známky, rozchod s chalanom alebo dievčaťom, nesmelosť, nuda, atď...).
Na prednaške sa žiaci dozvedeli, ako drogy fungujú, ako a prečo vzniká závislosť, čo sú najčastejšie pričiny toho, že niekto začne brať drogy, ako je to s drogami, vitamínmi a minerálnymi látkami v tele, aký je rozdiel medzi legálnymi a nelegálnymi drogami, ako drogy vplývajú na myseľ, ako drogy menia emócie, ako dlho zostávajú drogy v tele, aká je skutočná pravda o Marihuane, ako je to s drogami a tvorivosťou, atď…
Nemenej zaujímava bola aj časť prednášky o tom, čo všetko môžu DROGY spôsobiť im samotným, ich priateľom a ich rodinám. Našich žiakov zaujímalo aj to, ako sa využíva morfium v zdravotníctve pri veľkých bolestiach pacienta po zranení alebo pri rakovine. Ako je možné, že niekedy je použitie nejakej drogy v poriadku, a inokedy zase nie. Žiaci dostali odpovede aj na také otázky, prečo „je v poriadku“, keď ich rodičia fajčia alebo pijú alkohol, pričom oni to robiť nemôžu.
Poznanie pravdy, aj keď bolestivej, je zachraňujúce v každom veku. Ak sa pravda prekrýva alebo vek sa zosmiešňuje, potom sa nečudujme, že mladí ľudia hľadajú odpoveď a uistenie sa vo svojích pravdách tam, kde im to veľmi ochotne umožnia. Želaním všetkých zamestnancov našej školy je to, aby sa hovorilo nahlas o tom, čo žiakov najviac trápi, čo ich bolí, o čom chcú rozprávať, aby pravda o škodlivosti všetkých drog sa k ním dostala skôr, ako sa k nim dostanú falošné informácie od ich „priateľov“ alebo drogových dílerov. Aj to je spôsob, ako môžeme ovplyvniť nepriaznivý trend užívania drog. Fotogaléria TU
Ochutnávka ovocia a zeleniny
V mesiaci október sa na našej škole v priestoroch 1.oddelenia ŠKD uskutočnila akcia "Ochutnávka ovocia a zeleniny". Tejto akcie sa zúčastnili všetky oddelenia ŠKD a oboznámili sa s rôznymi druhmi ovocia a zeleniny ako aj ich prípravou k ďalšiemu spracovaniu. Tiež si zahrali divadelnú hru "Spoznaj aké je to ovocie a zelenina". V závere si spoločne žiaci zaspievali a zarecitovali básne o jeseni.
Fotogaléria TU.
Lentilkovanie v Okresnej knižnici D. Gutgesela v Bardejove
26. 9. 2016 sa žiaci 2.A a 3.A triedy zúčastnili literárnej besede ku knihe „Lentilka pre dedka Edka“, ktorú napísala výborná česká spisovateľka Ivona Březinová. Prekladateľkou tejto knihy je naša známa slovenská spisovateľka Gabriela Futová. Obidve spisovateľky pútavo rozprávali a odpovedali žiakom na otázky. Kniha je o malom chlapcovi Edkovi a o tom, že je dôležité mať svojich starých rodičov rád takých, akí sú. Píše sa v nej veselo o vážnej téme - Alzhaimerovej chorobe. V závere besedy nechýbala autogramiáda. Beseda sa žiakom veľmi páčila a čo nás najviac teší, že spisovateľka Gabriela Futová prijala pozvanie žiakov k nám na našu školu. Fotogaléria TU.
Svetový deň mlieka v škole
Každý rok koncom septembra si školy pripomínajú výnimočný deň. Je to Svetový deň mlieka v školách. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka a zvýšenie jeho spotreby. Tento deň, pripadajúci na poslednú stredu v septembri, zaviedla v roku 2000 Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo.
Podľa odborníkov a lekárov z oblasti výživy je mlieko dokonalý a najprirodzenejší nápoj, ktorý je základom výživy človeka už od narodenia. Obsahuje najhodnotnejšie živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk, cukor, veľa vitamínov a dôležitých prvkov. Práve preto by mlieko a mliečne výrobky mali byť súčasťou nášho jedálneho lístka.
Na našej škole začal tento deň rozhlasovou reláciou, ktorá nám pripomenula dôležitosť pitia mlieka. Následne sa žiaci pustili do ochutnávky mliečnych nápojov, ktoré pripravili pani kuchárky. Žiaci mali možnosť pochutnať si na čerstvom mlieku, na výber mali z viacerých príchutí. A toto mliečne maškrtenie si náležite vychutnali ...
Fotogaléria TU
Halloweenska párty
V podvečer dňa 14.10.2016 o 15:30 hod. sa uskutočnila strašidelná Halloweenska párty v školskej jedálni ZŠ Bartolomeja Krpelca. Zúčastnilo sa na nej približne 120 žiakov, ktorí svojimi halloweenskymi maskami vzbudzovali hrôzu, strach, ale aj úsmev na tvári. Nechýbali smrtky, krvilačníci, Chaplin a príšerky rôzneho druhu i charakteru. Všetko to nesporne k halloweenu neodmysliteľne patrí.
K pestrému programu patrila prehliadka kostýmov. Tie najkrajšie, a zároveň najhroznejšie masky boli ocenené vecnými cenami. Nezabudli sme ani na najkrajšie tekvice, ktoré vyrezávali naši kreatívni žiaci. Že boli naozaj pekné, môžu potvrdiť všetci, ktorí sa tejto akcie zúčastnili. Za originálne tanečné kreácie počas celého večera tanečníci získavali „straši groše“, za ktoré si kupovali sladkosti v „ Strašikuchyni“. V „Straším Hit Paráde“ DJ BOBOR zahral pesničky na želanie. V bohatej tombole si žiaci odnášali zaujímavé výhry, niekomu prialo šťastie a odniesol si aj viac cien. Po vystúpení tanečníc, ktoré predviedli tanec so svetelnými náramkami, nasledovala „Náramková show“ všetkých žiakov. V tom najlepšom, keď zábava bola v plnom prúde, párty musela skončiť a my sme sa s úžasnými spomienkami vrátili naspäť do školského stereotypu a budeme očakávať toto podujatie opäť o rok starší.
Fotogalériu otvoríte kliknutím na fotografiu.
Biela pastelka 2016 - Pomáhame nevidiacim vrátiť sa do života
„ Najkrajšie a najlepšie veci nemôžeš vidieť, nemôžeš sa ich dotknúť, môžeš ich cítiť srdcom.“
Koniec septembra už tradične patrí Bielej pastelke, verejnej zbierke organizovanej Úniou nevidiacich a slabozrakých na Slovensku. Ambasádorom zbierky sa pre tento rok stal zlatý olympijský medailista v chôdzi na 50 km Matej Tóth.
Bielu pastelku organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorej členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje klientom bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska bola založená 7. apríla 1990.
Život so zrakovým postihnutím je spojený s mnohými ťažkosťami. Najvypuklejšími sú pre nevidiacich a slabozrakých ľudí problémy so samostatným pohybom a orientáciou, so získavaním informácií a s vykonávaním činností v domácnosti , akými sú varenie, upratovanie či nakupovanie.
Na to, aby ľudia so zrakovým postihnutím mohli čítať bežnú tlač, potrebujú nákladné a technicky náročné pomôcky. Pre mnohých je potrebné texty upravovať do zväčšeného písma alebo prepisovať do Braillovho písma čitateľného hmatom, niekedy býva východiskom len predčítavanie vidiacou osobou.
Tieto ťažkosti často sprevádzajú aj psychické problémy - psychická záťaž v období po strate zraku či pocity menejcennosti. Ich intenzita a dĺžka trvania závisí od každého človeka, jeho osobnosti, od prostredia a podmienok, v ktorých žije. Ich intenzitu je možné podstatne znížiť a obdobie pôsobenia výrazne skrátiť včasným poskytnutím odborného poradenstva a sociálno-rehabilitačného výcviku, ktoré Únia nevidiacich ponúka.
Hlavným cieľom zbierky je pomôcť ľuďom s ťažkým zrakovým postihnutím viesť plnohodnotný život, v ktorom môžu študovať, pracovať, športovať, mať rodinu a priateľov. Vďaka jej výnosu môžu odborníci bezplatne poskytovať poradenstvo pri vyrovnávaní sa so zrakovým postihnutím, pri zorientovaní sa v sociálno-právnej legislatíve, vo výbere kompenzačných a optických pomôcok, v otázkach týkajúcich sa vzdelávania, či uplatnenia sa na trhu práce.
Medzi ďalšie dôležité služby, ktoré Únia poskytuje patrí predovšetkým rozvoj zručností, ktoré zvyšujú nezávislosť klienta, ide najmä o nácvik priestorovej orientácie a samostatného pohybu, chôdze s bielou palicou, nácvik sebaobslužných činností akými sú varenie, upratovanie a osobná hygiena ako aj nácvik komunikačných zručností, výučba Braillovho písma a práca na počítači upravenom pre potreby ľudí so zrakovým postihnutím.
Biela pastelka chce tiež upozorniť na ťažkosti, s ktorými sa slabozrakí a nevidiaci denne stretávajú, a na predsudky, s ktorými musia bojovať.
Aj vďaka našej pomoci je možné zlepšovať životy tých, ktorí musia zrak nahradiť inými zmyslami.
V stredu 21. septembra sa k pomoci ľuďom, ktorí prichádzajú o zrak postupne, nevidia od narodenia alebo sa vo svete večného šera ocitli po nehode, môžeme pridať všetci.
Aj vďaka našim príspevkom sa tak môže nevidiacim a slabozrakým na celom Slovensku viac pomáhať. Za všetky príspevky, ktoré zajtra venujete Bielej pastelke vám v mene Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska ďakujeme.
Fotogaléria TU.
Kto zabúda na svoju minulosť, nezaslúži si budúcnosť
ZŠ B. Krpelca v Bardejove sa dostalo nesmiernej cti, zúčastniť sa na slávnostnom podujatí na bratislavskom Slavíne. Štátny sviatok 9.mája si pripomenuli zástupcovia diplomatického zboru troch krajín: Ruskej federácie, Bieloruskej a Kazašskej republiky. Po položení vencov zástupcami vlády, parlamentu, diplomatických misií, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a predstaviteľmi samosprávy, zazneli tóny ruskej a slovenskej štátnej hymny. Týmto pietnym aktom sa obyvatelia Slovenska pripojili k tým, ktorí si vážia obete Červenej armády a zároveň si pripomenuli 71. výročie konca druhej svetovej vojny. Garantom osláv bol Mimoriadny a Splnomocnený Veľvyslanec RF v SR Alexej Leonidovič Fedotov, na pozvanie ktorého sme sa osláv zúčastnili. Dnes viac ako inokedy si musíme uvedomiť, že fašizmus v Európe opäť etabluje v rôznych skrytých podobách. 6845 obetí pochovaných na Slavíne je mementom pre nás, ktorí sme vojnové hrôzy nezažili.
Oslavy pokračovali slávnostnou recepciou, kde bola možnosť nadviazať kontakty s Organizáciami ako Slovensko-ruská spoločnosť klubu Arbat či s členmi "Nesmrteľného pluku".
Spolupráca medzi Veľvyslanectvom Ruskej federácie v Slovenskej republike a ZŠ Bartolomeja Krpelca začala už v minulom roku, keď na pôde školy sme privítali na oslavách 70. výročia Dňa víťazstva Nikolaja Sergejeviča Ryžova, prvého tajomníka Veľvyslanectva Ruskej federácie, ktorý ako kandidát historických vied bol prekvapený a potešený spájaním výučby ruského jazyka a dejepisu s oslavami tohto určite najväčšieho sviatku Ruskej federácie.
Život v mieri nie je samozrejmosťou a to, čo sa deje okolo, nás musí nabádať k tomu, aby sme si ho chránili a objektívne, nezaujato, pravdivo hovorili o našej histórii. Vojna zanechala hlboké rany v srdciach miliónov ľudí. Náš dlh, ako aj dlh všetkých ďalších pokolení je pamätať a hovoriť o skutkoch ľudí, ktorí bojovali a dali svoj život za to, že patríme ku generácii, ktorá nepoznala hlad, biedu, utrpenie a ďalšie krivdy páchané na ľudskosti.
Fotogaléria TU.