Na našej škole sme vytvorili peknú jesennú tradíciu v podobe turistickej vychádzky do Vysokých Tatier pre žiakov 7. ročníka.
Tohto roku sa vychádzka uskutočnila v prvý októbrový týždeň. Po chladných septembrových dňoch nás piatkové ráno vítalo nízkou hmlou, ktorá sa po niekoľkých hodinách zodvihla a z autobusu pred Starou Ľubovňou sme mohli z diaľky vidieť nádheru tatranských štítov. Cestu na Štrbské Pleso sme si spríjemňovali melódiami, ku ktorým sa pripojil aj pán šofér.
Štrbské Pleso nás vítalo zaliate slnečnými lúčmi a jesennou paletou farieb, ktorú namiešala zázračná ruka prírody.
Začal sa výstup na Popradské Pleso malebnou Mengusovskou dolinou po vyznačenom turistickom chodníku. Chôdzu nám spríjemňovali lesné zvuky, ale aj zmes rôznych jazykov, ktorými hovorili tatranskí turisti. Pred príchodom na pleso niektorí odvažlivci poškuľovali po turistickej značke na Rysy a dávali si záväzky, že o rok, možno o dva si zmerajú svoje sily s pešou túrou na Rysy. Náš cieľ - Popradské pleso nás očákavalo nezmenené a hýrilo všetkými odtieňmi zelenej farby, nad ktorým sa vypínala hrdá Ostrva. Nedalo sa odolať a zvuky fotoaparátov bolo počuť zo všetkých stán, aby zachytili to, čo sa len veľmi ťažko opisuje slovami. Oddýchnutí sme sa pobrali do limbového hája, kde sa nachádza Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier. Našli sme tu vyše 160 pamätných tabúľ a 50 ručne vyrezávaných drevených krížov. Náhoda chcela, aby sme sa zastavili pri tabuli, na ktorej sme si prečítali meno Eugen Guttek, rodák z Bardejova, ktorý zahynul v Tatrách 30.9. 2000 pri páde zo západnej steny Gerlachu. Zastavili sme na chvíľu čas a vzdali sme nášmu rodákovi minútu ticha. V tej chvíli sme si všetci opakovali slová „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu", s ktorými sme zostupovali dole.
Poľudštení prírodou chceme zostať čo najdlhšie a odovzdať všetkým spolužiakom pozdrav z Vysokých Tatier, ktoré sa ani po roku krásou nezmenili a čakajú na tých, ktorí si dokážu nájsť čas a nadšenie pre náš slovenský skvost.