Posledný marcový deň bol pre učiteľov Základnej školy Bartolomeja Krpelca výnimočný. Urobili poslednú pomyselnú bodku za projektom s názvom Implementácia inovatívnych metód vzdelávania. Do tohto projektu sa škola zapojila v roku 2012. Jeho veľkosť vyjadrená vo financiách bola takmer 347 000 €. Tieto prostriedky boli dotované z prostriedkov EU vo výške 95 %. Zostávajúcich 5% bolo spolufinancovaných prijímateľom. Na tomto mieste sa chceme poďakovať zriaďovateľovi školy Mestu Bardejov a osobitne p. primátorovi MUDr. Borisovi Hanuščakovi za to, že celé spolufinancovanie vo výške 5% zobrali na svoje plecia. Vyjadrili tým presvedčenie, že na úrovni vzdelávania v školách, ktorých je mesto zriaďovateľom, im záleží a prikladajú tomu veľký význam.
Záverečným workshopom škola ukončila 21-mesačnú prácu plnú tvorby metodických materiálov, prípravy vyučovacích hodín plných moderných metód a foriem práce, čo sa okrem iného nezaobišlo aj bez prebdených nocí. To všetko však stálo zato. Dnes už určite áno. Za spomínaným projektom už nikdy nedokážu zatvoriť len tak jednoducho dvere a odísť. Stal sa navždy súčasťou ich každodennej práce, vyučovacieho procesu a nového spôsobu výučby s výraznou podporou modernej techniky.
Projekt bol realizovaný v čase od 1. júna 2012 do 28. februára 2014 s podporou európskeho sociálneho fondu v operačnom programe vzdelávanie za pomoci Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Jeho cieľom bolo inovovať obsah a metódy vzdelávania v základnej škole a moderne tak pripraviť pedagógov a žiakov pre vedomostnú spoločnosť, pracovať s podporou IKT, využívať moderný spôsob výučby a implementovať tieto prvky do vyučovacieho procesu. V troch fázach realizácie škola postupne získala počítačové vybavenie, softvéry, učebnice, pracovné zošity, iné pomôcky pre skvalitnenie vyučovania, následne prebiehali kurzy a školenia učiteľov a v októbri 2012 už bolo možné začať so samotnou implementáciou nových metód a foriem vzdelávania do vyučovacieho procesu.
Tri školiace kurzy pre učiteľov so zameraním na digitalizáciu učebných dokumentov, využitie interaktívnych technológií a moderných pomôcok pri vyučovacom procese a napokon konkrétne inovatívne formy a metódy vzdelávania žiakov pre rozvoj kľúčových kompetencií dávali už v čase letných prázdnin 2012 tušiť, že to nebude nič ľahké. Dvadsaťdeväť pedagógov 1. a 2. stupňa spolu so 7-členným realizačným tímom sa pustili do práce, aby nároky a bremeno zodpovednosti, ktoré pocítili na svojich pleciach, dokázali niesť.
Inovácia prebiehala v dvoch aktivitách: inovácia výučby na podporu čitateľskej gramotnosti aj so zavedením digitálneho vyučovania v predmetoch slovenský jazyk a literatúra, matematika, informatická výchova, dejepis, geografia, fyzika, chémia, biológia a inovácia vyučovacieho procesu v predmetoch prioritne anglický jazyk, sekundárne nemecký a ruský jazyk.
Súčasťou práce pedagógov bolo vytvorenie publikácií pre každý vyučovací predmet zapojený v projekte, v ktorých boli spracované námety na skvalitnenie vyučovacieho procesu prostredníctvom pracovných listov, interaktívnych cvičení s využitím rôznych softvérov, ako aj aktivít pre prácu s interaktívnou tabuľou. Vďaka takto inovovaným vyučovacím hodinám sa dosiahla väčšia kreativita, zvedavosť, súťaživosť žiakov, hodiny sa pre nich stali atraktívnejšie, docielil sa vyšší stupeň aktivity a tvorivosti žiakov počas celej vyučovacej hodiny, bolo možné dôkladnejšie sa zamerať na rozvoj čitateľskej gramotnosti s väzbou na rozvoj ďalších kľúčových kompetencií, vytvoril sa širší priestor pre samostatnú prácu žiakov a v neposlednom rade to bol profesijný a osobnostný rast pedagógov, hoci práve pre nich to bol neraz boj s časom. Pripraviť sa na šesť vyučovacích hodín tak, aby vytvorili nové metodické materiály, prezentácie, pracovné listy, to si skutočne vyžadovalo prácu aj do neskorých nočných hodín.
Odmenou za vynaložené úsilie bola spätná väzba, ktorú získavali pedagógovia na vyučovacích hodinách od svojich žiakov. Samostatnosť, práca s IKT, kreativita, väčší záujem o predmet, schopnosť prezentovať sa, kriticky myslieť a vyjadriť svoj názor, aj to bolo charakteristické pre prácu žiakov na vyučovacích hodinách, hoci v počiatkoch si skôr mysleli, že interaktívna tabuľa bude o zábave a práca s internetom bude o sociálnych sieťach. Veľmi skoro však pochopili, že si budú musieť pri práci vyhrnúť rukávy ešte vyššie ako doteraz.
Zavŕšením práce na projekte bol záverečný workshop za účasti pozvaných hostí z Košického a Prešovského kraja, ale aj zo škôl bardejovského okresu. Vyučujúci ZŠ Bartolomeja Krpelca prezentovali na ňom svoju prácu aj práce žiakov počas uplynulých 21 mesiacov.
Dnes, po napísaní tej naozaj poslednej bodky projektu, si môžeme všetci tí, ktorí sme boli jeho súčasťou, povedať, že tie hodiny strávené nad metodikami a prípravami stáli zato a snáď nám to raz naši žiaci vrátia. To všetko sme robili pre nich.
Obyčajný učiteľ učí.
Dobrý učiteľ vysvetľuje.
Vynikajúci učiteľ demonštruje.
Veľký učiteľ inšpiruje.
(William Arthur Ward)
...aby sme boli veľkými učiteľmi v modernej škole, musíme dokázať využiť všetko, čo nám súčasná doba ponúka, v prospech našich zverencov. <<foto>>