Druhý májový deň nám slniečko naozaj prialo. Jeho slnečné lúče nás príjemne šteklili a my, žiaci 1.stupňa, sme si mohli zasúťažiť v jarnej olympiáde. Súťažilo sa v piatich disciplínach. Našu obratnosť a rýchlosť sme si vyskúšali vo veselých vreciach, v jazde na kolobežkách, v hokejovom slalome, v hode na dračie hlavy, v chôdzi na obrých stopách. O tom, že sa snažil naozaj každý, svedčia aj medaily a diplomy, ktorých bolo rozdaných neúrekom. Strávili sme tak dopoludnie plné zábavy a pohybu. <<foto>>
Novinky
Jarná olympiáda
Exkurzia vo výrobni hostií
V stredu 30.4.2014 sme sa časť triedy 5.A a 5.D zúčastnili exkurzie z náboženskej výchovy v Prešove. Doprovod nám robila p. uč. Mgr. Janka Minčáková. Ráno nás pred bránou školy čakal mikrobus. Cesta nám ubehla veľmi rýchlo. Pri vstupe do budovy nás s úsmevom na tvári čakala rehoľná sestra Anita, ktorá je tiež našou rodáčkou, keďže pochádza z Kľušova. Sprevádzala nás po celej budove, kde nám postupne priblížila prácu vo výrobni hostií. Exkurziu sme ukončili prehliadkou mesta a spoznávaním kostolov na námestí v Prešove. Navštívili sme konkatedrálu sv.Mikuláša a tiež gréckokatolícky Katedrálny chrám sv.Jána Krstiteľa, kde sme chvíľu zotrvali v modlitbe. Tento deň nám priniesol veľa nových zážitkov a sme radi, že sme sa tejto exkurzie mohli zúčastniť. <<foto>>
Prednes anglickej poézie
Každoročné sa na našej škole koná recitačná súťaž v prednese anglickej poézie. Bolo tomu tak aj tento rok dňa 29. 4. 2014. 22 žiakov piatych a šiestych ročníkov sa zišlo, aby prejavili svoju znalosť anglického jazyka a svoje umelecké cítenie. Žiaci boli hodnotení z prednesu, výslovnosti a schopnosti zapamätať si text v anglickom jazyku. Porota zložená z vyučujúcich anglického jazyka nemala ľahkú prácu, ale nakoniec rozhodla nasledovne:
1. miesto – Soňa Briškárová VI.C
2. miesto – Patrícia Greifová VI.A, Soňa Packová a Katarína Sentivániová VI.C
3. miesto – Petra Kotuľová V.D, Daniela Janteková V.D
Cenu poroty získala žiačka V.D triedy Timea Tvardzíková.
Umiestneným srdečne blahoželáme! <<foto>>
Projektové vyučovanie na hodinách ruského a nemeckého jazyka
Je jednou z foriem práce na vyučovacích hodinách, ktorá dáva žiakom príležitosť prepojenia vyučovania so životnou realitou, s možnosťou vlastnej sebarealizácie, motivuje žiakov k samostatnej práci a k vyhľadavaniu nových informácii. Projektové vyučovanie na tému veľkonočných sviatkov, zvykov a tradícii národov, jazyk ktorého sa žiaci učia bolo realizované pomocou úloh, ktoré žiaci dostali:
- Vyhľadať zaujímavosti a informácie o histórii sviatkov v Rusku a v nemecky hovoriacich krajinách.Žiaci mali k dispozícii encyklopédie, knihy, slovníky a internet,
- vlastná realizácia - žiaci boli rozdelení do skupín, šikovní a jazykovo zdatní žiaci pracovali samostatne,
- záverečná prezentácia v triede - každá skupina či jednotlivci prezentujú svoje projekty,
- najkrajšie práce boli zverejnené na výstavke žiackych prác v pavilóne H, kde do hodnotenia sa zapojili aj žiaci z iných ročníkov a tried. <<foto>>
Deň narcisov
11. apríla 2014 sa celé Slovensko zapojilo do výnimočnej charitatívnej zbierky, ktorú organizuje Liga proti rakovine. Naša škola je už tradičným spolupracovníkom a ani tento rok sme neboli výnimkou. Na Slovensku každý rok pribudne takmer 30.000 nových pacientov. Rakovina sa týka celej spoločnosti a v nejakej podobe každého z nás… Cieľom Dňa narcisov je vniesť problematiku boja proti rakovine ako aj pravdu o súčasnom postavení chorých na Slovensku bližšie k ľuďom – do ulíc, aby sa z choroby nestal strašiak, ale fakt, ktorý ľudí spája. Jeho poslaním je prejaviť spolupatričnosť ľuďom s onkologickou diagnózou.
Vyzbierané peniaze Liga proti rakovine vracia späť do spoločnosti v podobe financovania služieb priamo pre pacientov a vo forme podpory užitočných a efektívnych projektov na celom Slovensku. Vďaka príspevkom našich žiakov a zamestnancov školy sa nám podarilo vyzbierať 233,15 EUR. Všetkým darcom ďakujeme a zároveň ďakujeme našim dobrovoľníkom, ktorí sa podieľali na organizácii a priebehu Dňa narcisov na našej škole.
Deň Narcisov na našej škole tento rok pripravili žiaci IX.C triedy Terezka Lazurová, Timea Humeníková, Adriana Brehuvová a Teo Holtman. <<foto>>
Škola mojich rodičov a starých rodičov
Načo nám je škola? To je otázka, ktorú si vo svojom živote položí každý viac či menej zúfalý žiak. Prečo práve my musíme chodiť do školy? Veď naši predkovia takýto pojem nepoznali a predsa boli šťastní. Škola pre každého znamená niečo iné. To nie je len sivá budova plná prísnych a nekompromisných pedagógov. Pod pojmom škola sa skrýva mladosť, slzy, smiech, oslobodzujúce zvonenie oznamujúce koniec hodiny, priateľstvá, ktoré často pretrvajú celý život, hľadanie odpovedí, či nájdenie samého seba. Pre mnohých ľudí je dnes škola samozrejmosťou. Existujú ľudia, ktorí možnosť študovať pokladajú za skvelý dar súčasnej doby. Patria k ním aj naše múdre staré mamy a starí otcovia. Ich život tvorila úmorná práca na poli, dojenie kráv , pasenie dobytka a práca na gazdovstve. Táto práca bola prednejšia pred návštevou školy, nie z vlastnej vôle ale z nutnosti. Napriek dlhej ceste do školy, tyranským učiteľom a zlým podmienkam ľudia túžili po vzdelaní. V škole sa dozvedeli mnoho nového o svete, o krajinách a školská piecka príjemne zohrievala uzimené a zrobené ruky. Škola formuje naše názory, ponímanie sveta okolo nás a preto je jej funkcia, výchova a vzdelávanie nenahraditeľná v živote človeka dnes, alebo pred sto rokmi.
Vyučujúce dejepisu Goč-Benková, Harňáková so žiakmi V.C a V.D triedy zrealizovali výstavu, ktorá bola zameraná na to, ako vyzerala škola ich rodičov a starých rodičov. Výstavu tvorili učebné pomôcky, školské tašky, kronika, školské časopisy, vysvedčenia, fotografie tried, maturitné fotografie a pozdravy, písacie potreby, slohové práce, v ktorých žiaci porovnávali školu svojich rodičov, starých rodičov s históriou a súčasnosťou ZŠ Bartolomeja Krpelca. <<foto>>
Cesta späť už nie je možná
Posledný marcový deň bol pre učiteľov Základnej školy Bartolomeja Krpelca výnimočný. Urobili poslednú pomyselnú bodku za projektom s názvom Implementácia inovatívnych metód vzdelávania. Do tohto projektu sa škola zapojila v roku 2012. Jeho veľkosť vyjadrená vo financiách bola takmer 347 000 €. Tieto prostriedky boli dotované z prostriedkov EU vo výške 95 %. Zostávajúcich 5% bolo spolufinancovaných prijímateľom. Na tomto mieste sa chceme poďakovať zriaďovateľovi školy Mestu Bardejov a osobitne p. primátorovi MUDr. Borisovi Hanuščakovi za to, že celé spolufinancovanie vo výške 5% zobrali na svoje plecia. Vyjadrili tým presvedčenie, že na úrovni vzdelávania v školách, ktorých je mesto zriaďovateľom, im záleží a prikladajú tomu veľký význam.
Záverečným workshopom škola ukončila 21-mesačnú prácu plnú tvorby metodických materiálov, prípravy vyučovacích hodín plných moderných metód a foriem práce, čo sa okrem iného nezaobišlo aj bez prebdených nocí. To všetko však stálo zato. Dnes už určite áno. Za spomínaným projektom už nikdy nedokážu zatvoriť len tak jednoducho dvere a odísť. Stal sa navždy súčasťou ich každodennej práce, vyučovacieho procesu a nového spôsobu výučby s výraznou podporou modernej techniky.
Projekt bol realizovaný v čase od 1. júna 2012 do 28. februára 2014 s podporou európskeho sociálneho fondu v operačnom programe vzdelávanie za pomoci Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Jeho cieľom bolo inovovať obsah a metódy vzdelávania v základnej škole a moderne tak pripraviť pedagógov a žiakov pre vedomostnú spoločnosť, pracovať s podporou IKT, využívať moderný spôsob výučby a implementovať tieto prvky do vyučovacieho procesu. V troch fázach realizácie škola postupne získala počítačové vybavenie, softvéry, učebnice, pracovné zošity, iné pomôcky pre skvalitnenie vyučovania, následne prebiehali kurzy a školenia učiteľov a v októbri 2012 už bolo možné začať so samotnou implementáciou nových metód a foriem vzdelávania do vyučovacieho procesu.
Tri školiace kurzy pre učiteľov so zameraním na digitalizáciu učebných dokumentov, využitie interaktívnych technológií a moderných pomôcok pri vyučovacom procese a napokon konkrétne inovatívne formy a metódy vzdelávania žiakov pre rozvoj kľúčových kompetencií dávali už v čase letných prázdnin 2012 tušiť, že to nebude nič ľahké. Dvadsaťdeväť pedagógov 1. a 2. stupňa spolu so 7-členným realizačným tímom sa pustili do práce, aby nároky a bremeno zodpovednosti, ktoré pocítili na svojich pleciach, dokázali niesť.
Inovácia prebiehala v dvoch aktivitách: inovácia výučby na podporu čitateľskej gramotnosti aj so zavedením digitálneho vyučovania v predmetoch slovenský jazyk a literatúra, matematika, informatická výchova, dejepis, geografia, fyzika, chémia, biológia a inovácia vyučovacieho procesu v predmetoch prioritne anglický jazyk, sekundárne nemecký a ruský jazyk.
Súčasťou práce pedagógov bolo vytvorenie publikácií pre každý vyučovací predmet zapojený v projekte, v ktorých boli spracované námety na skvalitnenie vyučovacieho procesu prostredníctvom pracovných listov, interaktívnych cvičení s využitím rôznych softvérov, ako aj aktivít pre prácu s interaktívnou tabuľou. Vďaka takto inovovaným vyučovacím hodinám sa dosiahla väčšia kreativita, zvedavosť, súťaživosť žiakov, hodiny sa pre nich stali atraktívnejšie, docielil sa vyšší stupeň aktivity a tvorivosti žiakov počas celej vyučovacej hodiny, bolo možné dôkladnejšie sa zamerať na rozvoj čitateľskej gramotnosti s väzbou na rozvoj ďalších kľúčových kompetencií, vytvoril sa širší priestor pre samostatnú prácu žiakov a v neposlednom rade to bol profesijný a osobnostný rast pedagógov, hoci práve pre nich to bol neraz boj s časom. Pripraviť sa na šesť vyučovacích hodín tak, aby vytvorili nové metodické materiály, prezentácie, pracovné listy, to si skutočne vyžadovalo prácu aj do neskorých nočných hodín.
Odmenou za vynaložené úsilie bola spätná väzba, ktorú získavali pedagógovia na vyučovacích hodinách od svojich žiakov. Samostatnosť, práca s IKT, kreativita, väčší záujem o predmet, schopnosť prezentovať sa, kriticky myslieť a vyjadriť svoj názor, aj to bolo charakteristické pre prácu žiakov na vyučovacích hodinách, hoci v počiatkoch si skôr mysleli, že interaktívna tabuľa bude o zábave a práca s internetom bude o sociálnych sieťach. Veľmi skoro však pochopili, že si budú musieť pri práci vyhrnúť rukávy ešte vyššie ako doteraz.
Zavŕšením práce na projekte bol záverečný workshop za účasti pozvaných hostí z Košického a Prešovského kraja, ale aj zo škôl bardejovského okresu. Vyučujúci ZŠ Bartolomeja Krpelca prezentovali na ňom svoju prácu aj práce žiakov počas uplynulých 21 mesiacov.
Dnes, po napísaní tej naozaj poslednej bodky projektu, si môžeme všetci tí, ktorí sme boli jeho súčasťou, povedať, že tie hodiny strávené nad metodikami a prípravami stáli zato a snáď nám to raz naši žiaci vrátia. To všetko sme robili pre nich.
Obyčajný učiteľ učí.
Dobrý učiteľ vysvetľuje.
Vynikajúci učiteľ demonštruje.
Veľký učiteľ inšpiruje.
(William Arthur Ward)
...aby sme boli veľkými učiteľmi v modernej škole, musíme dokázať využiť všetko, čo nám súčasná doba ponúka, v prospech našich zverencov. <<foto>>
Vynášanie Moreny
Aj v tomto školskom roku sme sa v rámci výchovno-vzdelávacích aktivít ŠKD oboznamovali s tradíciami nášho regiónu. Jednou z nich je aj vynášanie Moreny, ktoré vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka a s nimi aj znovuzrodenie prírody. V jeden marcový deň sme spevom Morenu odprevadili k rieke Topľa. Krátkymi veršíkmi: „Morena, Morena, tu si dobývala, už si svoju vládu nad nami stratila. Dolu vodou pôjdeš a zimu odnesieš, všetci sa tešíme, že sa ťa zbavíme. Nech rozkvitne zelený háj a nech príde krásna jar....“ sme Morenu zapálili a hodili do rieky, čím sme ukončili jej vládu v prírode. <<foto>>
Slávik Slovenska 2014
20. marca sa uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska 2014. Predstavili sa naši najmladší speváčikovia a veľmi sa im darilo. Svoje ľudové pesničky zaspievali s láskou a citom. Vyhodnotenie: 1. miesto – Zuzana Minčáková III.A,
II. miesto – Bianka Talianová III.A, 3. miesto – Lenka Jašeková II.A a cena poroty – Bianka Palšová I.A.
Víťazke prajeme veľa úspechov v okresnom kole. <<foto>>
Svetový deň vody
Dňa 21. marca 2014 sa žiaci 7.ročníka zapojili do zaujímavej školskej aktivity, realizovanej pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorú pripravila koordinátorka Environmentálnej výchovy v spolupráci so školskou jedálňou a žiackym parlamentom.
Úlohou žiakov bolo pripraviť výstavku a ochutnávku zdravých nápojov a prezentovať zdravý pitný režim svojim spolužiakom. Výstavky a ochutnávky nápojov boli pripravené na tému minerálne vody, ovocné šťavy a bylinkové čaje. Žiaci našej školy so svojimi vyučujúcimi si mali možnosť v priebehu dopoludnia pozrieť a ochutnať pripravené nápoje a vypočuť si prezentácie žiakov – autorov. Zároveň mali možnosť ochutnať aj čaj pripravený našimi kuchárkami v školskej jedálni. Súčasťou aktivít, pripravených k tomuto dňu bola aj relácia v školskom rozhlase a výstava žiackych projektov v priestoroch hlavného pavilónu školy. <<foto>>
Divadielko Gašparko
Divadielko Gašparko nás navštívilo aj tento rok. Tentoraz s rozprávkou „O dvanástich mesiačikoch“. Osud dobrej Marušky sme sledovali s napätím a záujmom. A tak ako v každej správnej rozprávke aj v tej našej, dobro a láska zvíťazila nad chamtivosťou a zlobou. Rozprávka bola pre nás zaujímavá nielen originálne spracovaným dejom, ale aj krásnymi kulisami a bábkami, ktoré si teta bábkarka vyrába sama. Žiaci si po skončení rozprávky mohli bábky aj kulisy prezrieť z blízka. Vyskúšali si tiež vedenie a pohyb bábok a uznali, že to nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Potleskom sme sa poďakovali za rozprávku a budeme radi, ak k nám divadielko Gašparko zavíta aj v budúcom školskom roku. <<foto>>
Hviezdoslavov Kubín
Už tradične v marci sa stretávajú žiaci 1. stupňa na recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín. Tento rok bola súťaž o niekoľko dní skôr. Pred jarnými prázdninami 28. februára sa súťažiaci stretli v školskej knižnici a predstavili sa v prednese prózy a poézie.
A tu sú výsledky: kategória próza – 1. miesto Lenka Jašeková II. A, 3. miesto Ema Hirčáková II.B
kategória poézia – 2. miesto Matúš Ferko III.A, 3. miesto Patrícia Juráková III.B
Víťazke blahoželáme a prajeme veľa úspechov v okresnom kole. <<foto>>
Účesy, účesy
26.februára 2014 sa v CVČ uskutočnila súťaž v tvorbe účesov. Na tejto súťaži našu školu reprezentovali žiačky VII.C triedy Tamara Ildžová a Martina Buchalová v kategórii 5.-9.ročník s témou Disco-Fantazi. V silnej konkurencii porotu zaujala súťažiaca Martina Buchalová, ktorá svoju kreativitu a fantáziu ukázala na účese modelky Tamary Ildžovej. Celkové umiestnenie našich žiačok bolo krásne 3.miesto. Srdečne blahoželáme! <<foto>>
Návrat do praveku
Kde niet poznania minulosti, nemôže byť ani vízia budúcnosti. (R. Sabatier)
Tento týždeň bola v priestoroch pavilónu H zrealizovaná dejepisná výstava na tému Pravek. Žiaci mali možnosť rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a návyky formou projektov pri vyhotovení vlastných prác. Pracovali aj v oblasti informačných technológií – aktívne využívali prácu s informáciami na internete. Šikovní žiaci sa odvážili „vlastnými rukami dotknúť sa“ tohto obdobia histórie a svojim spolužiakom ponúkajú odpovede na tieto otázky:
Pravek je.... - referáty na tému Vznik a vývoj človeka
Život ľudí v praveku – makety prvých obydlí...
Spôsob obživy pravekých ľudí – vyrobené pracovné nástroje – kladivo, sekera, pästný klin...
Lov na zvieratá – vyhotovené zbrane – luky, šípy, harpúny a iné zbrane, kultúra lovcov mamutov...
Praveké umenie - ukážka jednoduchej keramiky – nádoby, šperky, nástroje z mamutích klov...
Výstavu zrealizovali vyučujúce dejepisu v triedach:
VI. C – Mgr. Iveta Goč - Benková
VI. A. Mgr. Anna Harňaková
VI. B – Mgr. Mária Kravcová <<foto>>
Valentínska pošta
Všade samé srdiečka a srdiečka. Signalizujú, že sa blíži 14.február – sviatok všetkých zamilovaných. Inak povedané sviatok sv. Valentína. Aj na našej škole už tradične organizujeme Valentínsku poštu. Asi týždeň pred Valentínom uložíme na vrátnicu krabicu – schránku s nápisom „Valentínska pošta“. Naši žiaci posielajú „valentínky“. Pozdrav môžu adresovať svojej tajnej láske, nejakému priateľovi, priateľke, či dokonca učiteľovi alebo personálu školy. Schránka ako zvyčajne aj tento rok bola zaplnená niekoľkokrát. Šikovné žiačky VIII.D triedy ich usilovne triedili a poroznášali po triedach. Tak ako povedal Antoine de Saint – Exupéry: „Pravá láska sa nikdy nerozdá. Čím viac lásky dávaš, tým viac ti zostáva.“ Myslím, že týmto názorom by sme sa mali riadiť všetci a bolo by medzi nami viac lásky, priateľstva a porozumenia. Ak sme doteraz nestihli vyjadriť svoje sympatie inej osobe môžeme to urobiť aj iné dni v roku. Veď Valentínom nič nekončí, ale naopak začína... <<foto>>
Karneval
Aj tento rok si naši žiaci 1.stupňa pripravili originálne masky, ktoré predviedli na KARNEVALE. Zabával nás stále usmiaty a vtipný kamarát Bobor, ktorý celú atmosféru umocnil dobrou hudbou, sprievodným slovom a mnohými zaujímavými súťažiami. Najoriginálnejšie masky boli odmenené špeciálnymi cenami. A nám už zostáva len veriť, že atmosféra, ktorá vládla na tohtoročnom karnevale sa znova o rok zopakuje. Už teraz sa všetci tešíme na nové, krásne a zaujímavé masky, ktoré vzniknú pod rukami šikovných rodičov a starých rodičov. <<foto>>
...A prekopala sa až do Číny...
Viem, tento nadpis je tak trochu zavádzajúci a skôr by sa hodil ako nejaký príspevok do kriminovín v súvislosti s tajnou chodbou a pašovaním niečoho zakázaného. Ale ak k tomu dodám, že ide o 14-ročného človiečika, ktorý ešte len stojí na prahu dospeláckosti a obzerá sa vôkol, kam a ako v živote vykročiť, budete mať v tom hneď jasnejšie.
Chcem vám vyrozprávať krátky (veď za 14 rokov sa toho skutočne nedá stihnúť až tak veľa) príbeh dievčiny, pri kolíske ktorej museli zrejme stáť tri sudičky, aby každá z nich povedala jedno slovo: „Futbal. Futbal. A do tretice futbal.“
Inak si totiž neviem vysvetliť skutočnosť, že malé dieťa, ktoré len čo začne chodiť tak, že dokáže prejsť súvislých pár krokov, sa začne kamarátiť najviac s loptou. Kým ostatné dievčatá sa hrali na „ocka a mamičku“ a „na kuchynku“, Tamara sa spolu s otcom, ktorý je vášnivým futbalistom a hokejistom, hrala najčastejšie „na futbal“.
Bol to teda otec Marcel, ktorý ju zasvätil do tajov tak krásneho športu, akým futbal bezpochyby je. Rýchlosť, obratnosť, schopnosť udržať loptu, zaútočiť v pravej chvíli sa učila už ako škôlkarka na rodinnom dvore.
Nástup do prvého ročníka ale znamenal stres, keďže ju rodičia priviedli do športovej prípravky futbalového klubu Partizán Bardejov. Nik nečakal, že Tamaru to bude stáť mnoho sĺz. Veď futbal milovala. A ako sama povedala: „Áno, futbal som milovala, ale je iné hrať doma s partiou a úplne niečo iné bolo prísť medzi cudzích chlapcov ako jediné dievča. Bolo to ťažké.“ Ako ďalej zaspomínala, chlapci jej nič neodpustili ani nedarovali. Ak si „len“ dievča a predsa chceš hrať rovnocenný futbal s nami, tak pridaj. A Tamara veru nezaháľala. Chcela dokázať sebe aj im, že má na to, aby bola ich rovnocennou partnerkou i súperkou na ihrisku. Najprv boli dôkazom toho len modriny od kopancov, ktoré sa jej ušli rovnako ako všetkým chlapcom. Až postupne začali prichádzať aj slová uznania. A to bolo tou hnacou silou, ktorú sudičky možno ani nestihli dať do vienka, ale našla ho v sebe tým, aká je.
Keď sa vo veku 13 rokov dostala ako náhradníčka do slovenskej reprezentácie, videla som na nej, že ju mrzí to „len“ náhradníčka. Netrvalo dlho a prišla kvalifikácia na Olympijské hry mládeže 2014. Tamara nastupuje ako členka tímu, ktorý vo Švajčiarsku zdoláva Rumunsko 7:2 a Azerbajdžan výsledkom 1:0. Podarilo sa a Tamara so svojím tímom WU15 cestuje v auguste do Číny na OH mládeže 2014. Keď som sa jej nedávno opýtala, ako si spomína na onú nedávnu udalosť, len sa pousmiala a potvrdila, že si nevedela dosť dobre vysvetliť všetky tie pocity pred finálovým zápasom. Strach, zodpovednosť, ale aj hrdosť a zvláštny pocit z veľkoleposti podujatia, ktoré ešte v živote nezažila.
Okrem spomínaného úspechu je Tamara dnes už zároveň reprezentantkou slovenskej reprezentácie do 17 rokov. Ani snáď netreba dodávať, ako jej všetci veľmi držíme palce. Zaslúži si to. Dnes už áno.
Prečo dodávam dnes už áno?
Aby som veci uviedla na pravú mieru, som jej triednou učiteľkou a spoznala som ju ako desaťročnú. Vtedy to bol malý hašterivý drobec, ktorý rád zapáral, občas vedel vytočiť vyučujúcich a ja som „žehlila“, čo sa „vyžehliť“ ako-tak dalo. Dnes je ale všetko inak. Vyrástol z nej skvelý mladý človek, mladá a krásna dievčina, ktorá odhodila gumičky do vlasov, aby už konečne nevyzerala ako chlapčisko (dnes tak vyzerá už len na ihrisku). Váži si tých, ktorí ju objavili, podporovali, rozvíjali a naďalej rozvíjajú. Len čas a ona sama ukážu, čo bude ďalej.
V prvom rade totiž naďalej zostáva žiačkou 8. ročníka, ktorá je dôsledná aj pri plnení školských povinností a futbalový talent jej neubral nič zo šikovnosti. Vysvedčenie bez jedinej dvojky si musí vybojovať sama, bez ohľadu na jej už rozbiehajúcu sa kariéru.
Želáme jej teda, nech vo futbale i v živote zdoláva poľahky každú prekážku a nech ju úspechy posúvajú vždy k vyšším métam.
Autor: Janette Lišivková (http://brosport.sk/2013/12/05/a-prekopala-sa-az-do-ciny/ )
Mladí vesmírni bádatelia
Žiaci III. A triedy na ZŠ Bartolomeja Krpelca v Bardejove opäť presvedčili svojich spolužiakov, že sú šikovní. Pod vedením triednej učiteľky Mgr. Jany Kapsdorferovej si počas tematického celku Vesmír zvolili a zaradili tému na plánovaný projekt pod názvom Poznám slnečnú sústavu.
Do projektu sa všetci húževnato zapojili. Výsledkom ich tvorenia bola ich bezchybná prezentácia, ktorou sa predstavili spolužiakom z tretích a štvrtých ročníkov. Z obyčajnej triedy vytvorili prednáškovú miestnosť, nainštalovali vlastné výtvarné práce a hlavne svoje vlastnoručne vyrobené modely slnečnej sústavy. Tretiaci svojimi vedomosťami obohatili prítomných zaujímavými poznatkami o Slnku, planétach, kozmonautoch, vesmírnych strojoch, ... Všetko si sami vyhľadali a naučili sa. Tým dokázali, že dokážu pracovať s rôznymi zdrojmi informácií. Celú prednášku dopĺňala prezentácia v PowerPointe. <<foto>>
Vianočný turnaj vo florbale
V čarovnej predvianočnej atmosfére sa na našej škole 20.12.2013 uskutočnil už III.ročník turnaja vo florbale, ktorý sa teší veľkému záujmu žiakov školy. Turnaja sa zúčastnili kolektívy 5. - 9. ročníkov. Ozdobou kolektívov bolo aj zastúpenie dievčat z VIII.A, VII.C, IX.C a IX.A triedy. V každej kategórii sa hralo v dvoch skupinách.
Vo finále zvíťazili: v 1.kategórii žiakov 5.-7.ročníka žiaci VII.B triedy, na 2.mieste sa umiestnil kolektív VI.B a na 3.mieste žiaci zo VII.C. V 2.kategórii sa víťazmi stali žiaci z IX.C triedy, na 2.mieste žiaci z IX.E a na 3.mieste žiaci z VIII.A triedy.
Všetkým účastníkom blahoželáme!
Vianočné ikebany
Svet práce dáva možnosť deťom ukázať ich manuálnu zručnosť a tvorivosť. Na vyučovacích hodinách vytvárali jesenné a vianočné ikebany a adventné vence. Najkrajšie práce boli inštalované v CVČ na výstave pre verejnosť. V CVČ prebehli aj okresné súťaže v tvorbe jesenných a vianočných ikebán, kde našu školu úspešne reprezentovali žiaci : Natália Pangrácová (VII.C), Kevin Klimek (VII.C) a Lenka Gregová (VIII.A), ktorá získala 1.miesto (na obrázku). <<foto>>