28.júna sme sa všetci žiaci, učitelia a aj ostatní zamestnanci školy žišli na školskom dvore, aby sme slávnostne ukončili školský rok. Po štátnej hymne a úvodnej básni sa nám v mene pána riaditeľa Ivana Banduriča prihovorila Janette Lišivková. Po školskej hymne boli ocenení naši najúspešnejší žiaci. V závere sa so všetkými rozlúčili deviataci, pre ktoých to bol posledný školský rok na našej škole. Brány školy sa na 2 mesiace zatvorili. Želáme vám krásne prázdniny, načerpajte nové sily, aby sme sa opäť stretli v septembri. Fotogaléria TU.
Záver školského roka 2023/2024
Exkurzia z biológie
26. júna 2024 naši deviataci navštívili Prírodovedné múzeum v Košiciach. Pozreli si expozíciu prírody Karpát. Odhalili nádheru ukrytú v skvostoch fauny a flóry, krásu, ktorá sa ukrýva v nehybnom kameni, horninách a mineráloch. Fotogaléria TU.
Výtvarné práce
Môžete si pozrieť zopár pekných výtvarných prác našich žiakov druhého stupňa.
Remeslo má zlaté dno
Od najstarších čias si človek zhotovoval náradia, nástroje nielen pre seba a rodinu, ale aj pre druhých ľudí. Medzi najstaršie remeslá patrí aj hrnčiarstvo. Je to výroba hrncov, nádob, tanierov a iných predmetov z hliny. Mokrú hlinu hrnčiar položil na kruh, nohami roztočil a jeho šikovné ruky z nej postupne vytvarovali požadovaný predmet. Hotový výrobok nechal vysušiť na slnku, aby stvrdol. Neskôr sa nádoby vypaľovali v peci. Aby bol ich povrch hladký máčali sa v glazúre. Aj dnes v našich domácnostiach nájdete hladké glazúrované taniere. Tie sa však už vyrábajú priemyselne.
V rámci vyučovacej hodiny dejepisu pani učiteľka Goč-Benková s triedou VI.B navštívila keramikára Maroša Jančíka, ktorý ich podrobne oboznámil s technologickým postupom práce tvarovania výrobkov z hliny na hrnčiarskom kruhu, vysušením vzniknutého polotovaru na vzduchu a neskôr vložením a vypálením v peci. Na vypálenú hlinu, ktorá je drsná, pórovitá keramikár nanáša glazúru, ktorá po druhom vypálení vytvorí hladký, lesklý povrch. Následne pán Maroš Jančík žiakom predviedol prácu s hlinou na tvarovanie výrobku na hrnčiarskom kruhu. Žiaci aj s pani učiteľkou si mohli osobne vyskúšať túto prácu hrnčiara, ktorá je zaujímavá, ale aj namáhavá. Potom nasledovala prehliadka jednotlivých keramických výrobkov v jeho dielni. Žiakom sa remeselnícka dielňa páčila a domov odchádzali obohatení o nové skúsenosti, inšpirácie a zážitky. Fotogaléria TU.
Pravek – najstaršie obdobie ľudských dejín
Nech sme akokoľvek zaujatí dneškom, svojimi citmi a činmi zakotvení v súčasnosti aj tak tvoríme pospolitosť s dedmi a pradedmi tejto Zeme. Nesieme si v sebe celé storočia, ba až tisícročia. Ani si neuvedomujeme, akí sme si blízki s ľuďmi, ktorých sme nikdy nepoznali. Aby sme pochopili súčasnosť a porozumeli premenlivosti sveta, musíme sa oboznámiť s minulosťou. Nielen s vojnami, revolúciami, ale aj názorovými bojmi. História vedie žiakov k úcte k vlastnému národu, rozvíjaniu vlastenectva, kultivovania ich historického vedomia. Rezonuje i úcta k iným národom a etnikám, rešpektuje kultúrne a iné odlišnosti ľudí. Pravek je najstaršie a najdlhšie obdobie ľudských dejín, v ktorom sa začal zložitý proces poľudštenia človeka. Človek vývojom prešiel od primitívneho zberača plodov, lovca až k sebestačnému roľníkovi a zručnému remeselníkovi.
V tomto duchu vyučujúca dejepisu Goč-Benková zrealizovala výstavu so žiakmi VI.B a VI.C triedy. Žiaci v spolupráci s rodičmi sa podieľali na zhotovovaní pravekých nástrojov, náradí, zbraní, šperkov, obydlí a venuší, kde prejavili svoje umelecké, technické, schopnosti a zručnosti.
Touto výstavou žiaci dokázali, že aj v dnešnej modernej dobe, dobe počítačov prejavujú záujem o štúdium minulosti našich predkov.
10
Vyhodnotenie zberu papiera
Zber papiera sa uskutočnil v termíne od 14.5.-16.5.2024. Do zberu sa zapojili žiaci z tried I. a II. stupňa. Nazbieralo sa spolu 19 396 kg papiera. Žiaci I. stupňa nazbierali 9 594 kg papiera. Žiaci II. stupňa 9 802 kg papiera.
VYHODNOTENIE ZBERU TRIED - I.STUPEŇ
1. miesto 2.A 2514 kg priemer na žiaka 125,7 kg
2. miesto 3.B 1906 kg priemer na žiaka 100,32 kg
3. miesto 1.B 1230 kg priemer na žiaka 76,88 kg
Ďalšie umiestnenie tried :
4. miesto 1.A 935 kg, priemer na žiaka 62,3 kg
5. miesto 4.A 1114 kg, priemer na žiaka 53,05 kg
6. miesto 2.B 707 kg, priemer na žiaka 39,28 kg
7. miesto 1.C 438 kg, priemer na žiaka 25,76 kg
8. miesto 4.B 466 kg, priemer na žiaka 20,26 kg
9. miesto 3.A 284 kg, priemer na žiaka 14,2 kg
VYHODNOTENIE ZBERU TRIED - II.STUPEŇ
1. miesto 5.A 1835 kg priemer na žiaka 73,4 kg
2. miesto 8.A 1737 kg priemer na žiaka 72,38 kg
3. miesto 6.A 1405 kg priemer na žiaka 70,25 kg
Ďalšie umiestnenie tried :
4. miesto 8.B 1018 kg, priemer na žiaka 44,26 kg
5. miesto 6.D 343 kg, priemer na žiaka 42,88 kg
6. miesto 7.B 553 kg, priemer na žiaka 26,3 kg
7. miesto 7.C 571 kg, priemer na žiaka 24,83 kg
8. miesto 7.A 580 kg, priemer na žiaka 24,17 kg
9. miesto 5.B 431 kg, priemer na žiaka 17,24 kg
10. miesto 5.C 289 kg, priemer na žiaka 17 kg
11. miesto 6.B 203 kg, priemer na žiaka 11,28 kg
12. miesto 9.C 279 kg, priemer na žiaka 11,16 kg
13. miesto 9.B 191 kg, priemer na žiaka 9,1 kg
14. miesto 6.C 153 kg, priemer na žiaka 8,5 kg
15. miesto 9.A 211 kg, priemer na žiaka 8,12 kg
15. miesto 8.C 3 kg, priemer na žiaka 0,16 kg
Láska kvitne v každom veku
"Nesnažme sa robiť veľké veci, ale len malé s veľkou láskou." (Matka Tereza)
Naši žiaci dnes znova dokázali, že majú "srdce na správnom mieste". Zapojili sa do výzvy "Láska kvitne v každom veku" a navštívili DSS Egídius, kde klientov zariadenia potešili pozdravmi, darčekmi a milým programom, ktorý nacvičili pod vedením p. uč. Kmecovej. Veľká vďaka všetkým triedam i jednotlivcom, učiteľom aj rodičom, ktorí prijali túto výzvu a dokázali, že nie sú im ľahostajné životy iných ľudí. Fotogaléria TU.
Tretiaci na výlete
V tomto školskom roku naši tretiaci navštívili Botanickú záhradu UPJŠ v Košiciach. Oboznámili sa s mnohými druhmi rastlín a drevín. Najzaujímavejšími boli gigantické druhy kaktusov, tropických a subtropických drevín. Veľkým zážitkom bol aj skleník, kde sa liahli motýle rôznych farieb a veľkostí. Mnohých zaujala aj zbierka hmyzu. Na spiatočnej ceste v obci Budimír absolvovali prehliadku historických hodín a rôznych technických vynálezov minulého storočia. Výlet sa vydaril, bol nielen zážitkom, oddychom, ale aj obohatením o ďalšie dôležité vedomosti a poznatky. Forogaléria TU.
Mini exkurzia z HUDOBNEJ VÝCHOVY
V mesiaci máj sme sa piataci z 5.A, vybrali na mini exkurziu v rámci troch vyučovacích hodín. Pripravila ju pre nás p. uč. J. Minčáková spolu s p. uč. G. Pillárovou. Veľmi sme sa na ňu tešili.
Prvou zastávkou bola ZUŠ M.Vileca, kde sme už mali pripravené kroje nášho regiónu Šariš, keďže v tomto ročníku preberáme FOLKLÓR. Naši spolužiaci si ich obliekli a p.učiteľka nám opísala rôzne časti kroja, ich názvy v šarišskom nárečí. Poučila nás aj o tom, že naši predkovia mali kroje na rôzne príležitosti.
Naše kroky ďalej viedli na námestie, do Baziliky sv. Egídia. Tam sme si pozreli hudobný nástroj ORGAN a dozvedeli sme sa jeho krátku históriu. Potešila nás aj návšteva evanjelického kostola, kde nás privítal pán farár Mgr. Samuel Sabol. Porozprával nám históriu kostola, kde sme sa okrem iného dozvedeli, že najstaršou súčasťou kostola je krstiteľnica. Nás samozrejme zaujímal ich kostolný organ, ktorý je síce mladší ako ten v bazilike, ale pre tunajších veriacich veľmi vzácny. Veľkým prekvapením bolo, keď nám p.farár na ňom aj zahral skladbu od známeho hudobného skladateľa. Bolo to super! Po tomto príjemnom zážitku sme sa ešte občerstvili zmrzlinou a natešení sa vrátili späť do školy.
4
Naše všeličo z TECHNIKY
Keďže predmet technika je veľmi všestranný, prejdeme si v ňom rôzne oblasti. Okrem terénnych prác a to aj úprav okolia školy, sme naposledy zrecyklovali staré pneumatiky a vyrobili z nich kvetináče pre okrasné kvety. V tomto čase sme do nich nasadili aj známe letničky aksamietnice. Hodina techniky je obľúbená aj témami, ktoré sú realizované v našej školskej kuchynke. Žiačka Stanka Floriánová zo 7.C takto opisuje jednu z vyučovacích hodín: „Naposledy sme s pani učiteľkou Minčákovou mali tému Príprava studených jedál a preto sme sa rozhodli spoločne pripraviť jednohubky. Každý tam pracoval a nikto tam len tak nesedel okrem jedného žiaka z dôvodu zlomenej ruky. Robili sme jednohubky z bagiet a rožkov, na ktoré sme natreli napr. parížsky šalát alebo cesnačky. Recept nám predstavila p.učiteľka. Spolu sme ich pripravili, každý ochutnal a potom sme dali ochutnať aj triednej p.uč.Olahovej.“ Ďalšia hodina mala príchuť zmrzlinovej párty. Pripravili sme zmrzlinové poháre, s rôznym ovocím, na vrchu nechýbala šľahačka a lístok z voňavej medovky, ktorú máme v našej školskej bylinkovej záhradke. Máme radosť z toho, že aj táto hodina je pre nás príjemným osviežením vo vyučovacom procese. Fotogaléria TU.
Týždeň dobrovoľníctva
V rámci národnej kampane Týždeň dobrovoľníctva náš žiak Timotej Pagor (7.B) potešil svojou hrou na akordeón klientov v Zariadení sociálnych služieb Egídius. Timotejovi ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.
Solivar v Prešove
V utorok 14.mája 2024 v rámci predmetu chémia navštívili žiaci VIII.A, VIII.B , VIII.C jednu z najvýznamnejších technických pamiatok na Slovensku- SOLIVAR v PREŠOVE. Tento unikátny komplex technických objektov na
čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. stor., nemá na Slovensku konkurenta svojho druhu. V rámci prehliadky mali žiaci možnosť vidieť šachtu Leopold, četerne /rezervoáre soľanky/, hutu, varňu s expozíciou pod názvom DEJINY ŤAŽBY A VÝROBY SOLI V SOLIVARE, sklad soli /komory/, kováčske dielne a klopačku /turňu/. Solivar fungoval do roku 1970. Práve v tomto roku boli staré objekty solivaru vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Žiakom sme tak sprístupnili spoznať históriu čerpania a varenia soli.Druhou zastávkou našej „chemickej cesty“ bol Ústav chemických vied na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach. Najprv ich čakala interaktívna periodická tabuľka prvkov, ktorej teóriu si následne vyskúšali v praktických úlohách v laboratóriu. Zvedavosť, aktívny prístup našich žiakov nás opäť raz presvedčili, že sú to slušní mladí ľudia, ktorí majú záujem aj o takúto formu výučby. Fotogaléria TU.
Naši futbalisti vybojovali zlato
14.5.2024 naša škola organizovala okresné kolo v malom futbale mladších žiakov. Za účasti 12 škôl sme vybojovali krásne 1. miesto a postupujeme na krajské kolo, ktoré sa uskutoční 16.5.2024 v Sabinove.
Našu školu reprezentovali títo žiaci: Nikolas Kundra 4.A, Dominik Delej 5.B, Martin Hanko 5.B, Matteo Javorský 5.B, Daniel Kuchta 5.B, Richard Sobek 5.B, Martin Švirk 5.B, Dávid Glitta 6.B, Peter Hvišč 6.C, Oliver Ždiňak 6.C
Chlapcom ďakujeme za skvelú reprezentáciu a držíme palce na krajskom kole!
4
Zber papiera
Bronzoví florbalisti
10.5.2024 sa na ZŠ pod Vinbargom uskutočnilo okresné kolo vo florbale starších žiakov. Za účasti 10 základných škôl z okresu Bardejov sa naši žiaci umiestnili na krásnom 3. mieste. Našu školu reprezentovali žiaci:
8.A - Savčák, Zakopal
8.C - Gduľa
9.B - Babčák, Homza, Hrytsyna, Kačmár, Sliva, Šimco.
Ďakujeme za vzornú reprezentáciu!
Vystúpenie na oddelení LDCH
Máj je mesiac lásky a láska sa dá prejaviť rôznym spôsobom. Spojením aj s Dňom matiek, naše deti z krúžku Ľudového tanca, pod vedením Mgr.Kmecovej, pozdravili babičky a pacientov v nemocnici, na oddelení LDCH. Ďakujeme, že sme mohli potešiť.
4
English Poems
Dňa 30.4.2024 sa na našej škole uskutočnila súťaž v prednese anglickej poézie. Každoročne naši žiaci preukazujú nadobudnuté vedomosti, schopnosti a talent prezentovať sa v cudzom jazyku a inak to nebolo ani tento rok.
Žiaci súťažili v dvoch vekových kategóriách a umiestnenie bolo nasledovné:
A kategória
1.miesto: Alexandra Sýkorová, 5.A
2.miesto: Emma Klimeková, 5.C
3.miesto: Tamara Kaščáková, 5.C
Michaela Cubjaková, 5.A
B kategória
1.miesto: Stanislava Floriánová, 7.C
2.miesto: Ela Balonová, 7.A
3.miesto: Ema Maxinová, 7.B
Všetkým súťažiacim ďakujeme za účasť a víťazom srdečne blahoželáme.
Okresné kolo Pytagoriády
V mesiaci apríl si všetci úspešní riešitelia školského kola Pytagoriády merali svoje matematické vedomosti v okresnom kole Pytagoriády.
Úspešným riešiteľom sa stal súťažiaci, ktorý v priebehu 60-tich minút vyriešil správne aspoň 10 úloh z 15-tich. Okrem správnosti vypočítaných príkladov rozhoduje aj čas, za ktorý žiaci vypočítajú dané úlohy.
Medzi 155 súťažiacimi žiakmi z celého okresu sa naši žiaci nestratili a úspešnými riešiteľmi z našej školy sa stali:
3. miesto Stanislav Boruv 4.A
3.miesto Nina Sobeková 7.A
3. miesto Dorota Škriabová 8.B
4. miesto Tamara Daňková 8.B
6. miesto Daniela Kuchciková 8.A
10. miesto Zara Zakopalová 5.A
Všetkým žiakom, ktorí reprezentovali našu školu, ďakujeme za účasť a vzornú reprezentáciu a úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme!
Exkurzia Osvienčim - Krakov
Naši žiaci 9.ročníka sa 22.apríla 2024 zúčastnili dejepisnej exkurzie Osvienčim - Krakov, ktorá je každoročnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu na našej škole. Mali sme tak možnosť vidieť hrôzy 2. svetovej vojny a prehodnotiť svoj postoj k tejto situácii. Ďalšou zastávkou bolo krásne mesto Krakov. Ľuďmi nazývaneho "Severný Rím", pretože sa v ňom nachádza viac než 120 kostolov. Aj vďaka pútavému výkladu histórie a legiend našim sprievodcom, bolo veľkým zážitkom spoznávať mesto Krakov, ktoré je zapísané v UNESCO. Fotogaléria TU.
Deň narcisov
18. apríla 2024 sa celé Slovensko zapojilo do výnimočnej charitatívnej zbierky, ktorú organizuje Liga proti rakovine. Naša škola je už tradičným spolupracovníkom a ani tento rok sme neboli výnimkou. Na Slovensku každý rok pribudne takmer 30.000 nových pacientov. Rakovina sa týka celej spoločnosti a v nejakej podobe každého z nás. Cieľom Dňa narcisov bolo vniesť problematiku boja proti rakovine ako aj pravdu o súčasnom postavení chorých na Slovensku bližšie k ľuďom – do ulíc, aby sa z choroby nestal strašiak, ale fakt, ktorý ľudí spája. Jeho poslaním je prejaviť spolupatričnosť ľuďom s onkologickou diagnózou.
Vyzbierané peniaze Liga proti rakovine vracia späť do spoločnosti v podobe financovania služieb priamo pre pacientov a vo forme podpory užitočných a efektívnych projektov na celom Slovensku. Vďaka príspevkom našich žiakov a zamestnancov školy sa nám podarilo vyzbierať 491,95 €.
Zbierku na našej škole tento rok pomohli realizovať žiačky IX.A triedy Petra Foľtová, Tamara Novotná, Antónia Peregrimová a Gréta Špirková.
Medzi darcami výnimočné gesto solidarity prejavila aj žiačka 5.B triedy Michele Šamudovská, ktorá darovala časť svojich vlasov.
Všetkým darcom ĎAKUJEME a zároveň ďakujeme našim dobrovoľníkom, ktorí sa podieľali na organizácii a priebehu Dňa narcisov. Fotogaléria TU.