„ Najkrajšie a najlepšie veci nemôžeš vidieť, nemôžeš sa ich dotknúť, môžeš ich cítiť srdcom.“
Koniec septembra už tradične patrí Bielej pastelke, verejnej zbierke organizovanej Úniou nevidiacich a slabozrakých na Slovensku. Ambasádorom zbierky sa pre tento rok stal zlatý olympijský medailista v chôdzi na 50 km Matej Tóth.
Bielu pastelku organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorej členmi sú ľudia so zrakovým postihnutím, ich priatelia a príbuzní i rodičia nevidiacich a slabozrakých detí. Svoje služby, poradenstvo a aktivity poskytuje klientom bezplatne. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska bola založená 7. apríla 1990.
Život so zrakovým postihnutím je spojený s mnohými ťažkosťami. Najvypuklejšími sú pre nevidiacich a slabozrakých ľudí problémy so samostatným pohybom a orientáciou, so získavaním informácií a s vykonávaním činností v domácnosti , akými sú varenie, upratovanie či nakupovanie.
Na to, aby ľudia so zrakovým postihnutím mohli čítať bežnú tlač, potrebujú nákladné a technicky náročné pomôcky. Pre mnohých je potrebné texty upravovať do zväčšeného písma alebo prepisovať do Braillovho písma čitateľného hmatom, niekedy býva východiskom len predčítavanie vidiacou osobou.
Tieto ťažkosti často sprevádzajú aj psychické problémy - psychická záťaž v období po strate zraku či pocity menejcennosti. Ich intenzita a dĺžka trvania závisí od každého človeka, jeho osobnosti, od prostredia a podmienok, v ktorých žije. Ich intenzitu je možné podstatne znížiť a obdobie pôsobenia výrazne skrátiť včasným poskytnutím odborného poradenstva a sociálno-rehabilitačného výcviku, ktoré Únia nevidiacich ponúka.
Hlavným cieľom zbierky je pomôcť ľuďom s ťažkým zrakovým postihnutím viesť plnohodnotný život, v ktorom môžu študovať, pracovať, športovať, mať rodinu a priateľov. Vďaka jej výnosu môžu odborníci bezplatne poskytovať poradenstvo pri vyrovnávaní sa so zrakovým postihnutím, pri zorientovaní sa v sociálno-právnej legislatíve, vo výbere kompenzačných a optických pomôcok, v otázkach týkajúcich sa vzdelávania, či uplatnenia sa na trhu práce.
Medzi ďalšie dôležité služby, ktoré Únia poskytuje patrí predovšetkým rozvoj zručností, ktoré zvyšujú nezávislosť klienta, ide najmä o nácvik priestorovej orientácie a samostatného pohybu, chôdze s bielou palicou, nácvik sebaobslužných činností akými sú varenie, upratovanie a osobná hygiena ako aj nácvik komunikačných zručností, výučba Braillovho písma a práca na počítači upravenom pre potreby ľudí so zrakovým postihnutím.
Biela pastelka chce tiež upozorniť na ťažkosti, s ktorými sa slabozrakí a nevidiaci denne stretávajú, a na predsudky, s ktorými musia bojovať.
Aj vďaka našej pomoci je možné zlepšovať životy tých, ktorí musia zrak nahradiť inými zmyslami.
V stredu 21. septembra sa k pomoci ľuďom, ktorí prichádzajú o zrak postupne, nevidia od narodenia alebo sa vo svete večného šera ocitli po nehode, môžeme pridať všetci.
Aj vďaka našim príspevkom sa tak môže nevidiacim a slabozrakým na celom Slovensku viac pomáhať. Za všetky príspevky, ktoré zajtra venujete Bielej pastelke vám v mene Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska ďakujeme.
Fotogaléria TU.