Školský psychológ

resp. podľa dohody

Telefonický kontakt:   054/472 21 29

Pracovné činnosti:

Diagnostická činnosť - orientačná psychologická diagnostika s cieľom identifikácie silných stránok, špecifík, prípadne limitov žiaka, jeho potrieb s dôrazom na potenciál žiaka a jeho rozvoj na účely poskytovania starostlivosti v súvislosti s procesom výchovy a vzdelávania a s cieľom ich podpory. Psychologická diagnostika sa uskutočňuje v škole najmä v oblastiach kognitívneho vývinu a kognitívnych procesov, schopností týkajúcich sa myslenia a riešenia problému, tvorivosti, osobnostných vlastností a osobnostných predpokladov, štýlov rodinnej výchovy, motivácie výkonu a záujmov, sociálnych vzťahov, sociálnej klímy, skupinovej dynamiky, učebných štýlov žiakov, profesijnej orientácie a vývinových odlišností s výnimkou výkonových testov.

Poradenská činnosť - individuálne a skupinové poradenstvo a konzultácie v škole. Cieľom poradenstva je oboznámiť sa s aktuálnou situáciou žiaka, poskytnúť mu podporu, nasmerovať a nastaviť efektívne opatrenia zamerané na optimalizáciu duševného prežívania, komunikáciu a správanie žiaka v jeho najužšom sociálnom prostredí v súvislosti s procesom výchovy a vzdelávania a s cieľom ich podpory v podmienkach školy.

Krízová intervencia - vykonáva sa ako bezodkladný zásah OZ smerom k žiakovi, resp. kolektívu, ktorý sa ocitol v krízovej situácii, ohrození, traume, pričom je dôležité zabezpečiť primárne stabilizáciu žiaka/ kolektívu na emocionálnej úrovni a následne vytvoriť priestor tvorbe stratégií na zmiernenie následkov zažitej traumy, ohrozenia.

Preventívna činnosť - univerzálna a selektívna prevencia. Zameriava sa najmä na podporu duševného zdravia detí a žiakov a pozitívny rozvoj ich osobnosti, rôzne oblasti prevencie rizikového správania, prevencie školských a výchovných problémov, na posilnenie úspešnej adaptácie žiakov na školu a rozvoj zručností pre riadenie kariéry, ktoré sú súčasťou kariérovej výchovy.

Intervenčná činnosť - intervenčná činnosť vykonávaná rôznymi etablovanými odbornými a terapeutickými postupmi so zámerom pôsobiť na osobnosť  žiaka v zmysle podpory rozvoja jeho psychického zdravia a potenciálu.